Nie Nostalgia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 15:00
Kultura Gniewu – komiks – Dreams Marcina Kalińskiego – Bambino – Krew w klepsydrze – Zbigniew Seifert – Sprzedawczyk.
Fragment okładki komiksu Totalnie nie nostalgia
Fragment okładki komiksu "Totalnie nie nostalgia"Foto: materiały promocyjne

i-totalnie-nie-nostalgia-memuar  okadka.jpg
Okładka komiksu "Totalnie nie nostalgia"

Zaczniemy inaczej niż zwykle. Przenosimy się w czasie do lutego 2017. To wtedy Agnieszka Obszańska przedstawiła komiks "Totalnie nie nostalgia" Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia. Przypomnimy tamten materiał jako wstęp do naszego spotkania z Szymonem Holcmanem, który prowadzi wydawnictwo Kultura Gniewu. Pierwszy raz zdarzyło się, aby w naszym plebiscycie podsumowującym rok wygrał komiks. Dlatego (także) warto o komiksach porozmawiać ogólniej.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>

A potem wrócimy na stałą ścieżkę. Polecamy! Agnieszka Szydłowska wybrała wystawę Marcina Kalińskiego "Dreams". To 5 fotografii artysty bedących wizualnym zapisem jego snów... Agnieszka Obszańska poleca "Bambino". Posłuchane, zobaczone, nowe  wieloelementowe wydawnictwo, za którym stoi Joanna Szumacher, artystka multimedialna, świetnie czująca się w świecie dźwięków. "Bambino" to audiobook/art-book w limitowanym nakładzie i piosenka "Mija", którą możemy zobaczyć/usłyszeć tutaj. Opowiadanie autorstwa Szumacher, które jest czytane przez Patryka Pietrzaka, traktuje o Łodzi lat siedemdziesiątych, młodym chłopaku z wymyślonej miejscowości pojawiającym się wraz ze swoim gramofonem Bambino w robotniczej stolicy Polski. To pełnokrwiste słuchowisko znajdziemy tutaj, a pomyślane jako całość wydawnictwo tutaj. Świetna literatura i reżyseria dźwięku po prostu Joanna Szumacher:) Sprawdźcie to!

A... i jeszcze "Krew w klepsydrze". Pod tym tytułem zaczerpniętym z kompozycji izraelskiej kompozytorki Chayi Czernowin odbędzie się specjalny koncert/spektakl inspirowany wystawą "Krew. Łączy i dzieli" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas wieczoru z Delirium Ensemble usłyszymy 4 polskie (w tym 1 światową!) premiery kompozycji napisanych na przestrzeni ostatnich lat, inspirowanych motywem krwi. Muzyce towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana scenografia, kostiumy i projekcja video tworzące całościowy spektakl. Autorem koncepcji wydarzenia jest Wiktor Kociuban  dyrygent i twórca międzynarodowej organizacji sztuki jutra: Delirium-Edition. Na scenie audytorium zobaczymy multimedialny spektakl w wykonaniu 15 muzyków, dyrygenta i VJ-a oraz usłyszymy utwory leżące na pograniczu gatunków muzycznych. Jakich? O tym opowiada nam Wiktor Kociuban. Zapraszamy 20 stycznia do POLIN.

Plakat promujący wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" Plakat promujący wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLINW telefonicznym skrócie mkniemy przez Tarnów, Wrocław i Wrocław...

sprzedawczyk okładka.jpg
Okładka książki "Sprzedawczyk"

Michał Margański przypomina postać Zbigniewa Seiferta. Prężne działania fundacji jego imienia pozwalają nam (ponownie) zbliżyć się do tego niezwykłego artysty. Na stronie fundacji czytamy: "Postać niezwykła w polskim jazzie. Żył niespełna 33 lata. Pomimo skromnego dorobku muzycznego jego wartość artystyczna do dziś dzień wprawia w podziw. Na młodych zaś twórcach pozostawia wyraźny ślad. Joachim Ernst Berendt powiedział, że Zbigniew Seifert (...) należy do grona muzyków, dzięki którym o jazzie polskim mówi się w świecie tak wiele dobrego". Po opublikowaniu biografii artysty fundacja zaczęła publikować płyty z muzyką.

Z Janem Niebudkiem czytamy dzisiaj "Sprzedawczyka". Jak twierdzi Janek, to "powieść petarda". Paul Beatty otrzymał za nią Man Booker Prize, najważniejszą nagrodę literacką przyznawaną w Wielkiej Brytanii. Naszym gościem jest tłumacz książki Piotr Tarczyński.

na FB 24/7

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 13.01.2018
Godziny emisji: 13.07, 14.07