X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie Nostalgia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 15:00
Kultura Gniewu – komiks – Dreams Marcina Kalińskiego – Bambino – Krew w klepsydrze – Zbigniew Seifert – Sprzedawczyk.
Fragment okładki komiksu Totalnie nie nostalgia
Fragment okładki komiksu "Totalnie nie nostalgia"Foto: materiały promocyjne

i-totalnie-nie-nostalgia-memuar  okadka.jpg
Okładka komiksu "Totalnie nie nostalgia"

Zaczniemy inaczej niż zwykle. Przenosimy się w czasie do lutego 2017. To wtedy Agnieszka Obszańska przedstawiła komiks "Totalnie nie nostalgia" Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia. Przypomnimy tamten materiał jako wstęp do naszego spotkania z Szymonem Holcmanem, który prowadzi wydawnictwo Kultura Gniewu. Pierwszy raz zdarzyło się, aby w naszym plebiscycie podsumowującym rok wygrał komiks. Dlatego (także) warto o komiksach porozmawiać ogólniej.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>

A potem wrócimy na stałą ścieżkę. Polecamy! Agnieszka Szydłowska wybrała wystawę Marcina Kalińskiego "Dreams". To 5 fotografii artysty bedących wizualnym zapisem jego snów... Agnieszka Obszańska poleca "Bambino". Posłuchane, zobaczone, nowe  wieloelementowe wydawnictwo, za którym stoi Joanna Szumacher, artystka multimedialna, świetnie czująca się w świecie dźwięków. "Bambino" to audiobook/art-book w limitowanym nakładzie i piosenka "Mija", którą możemy zobaczyć/usłyszeć tutaj. Opowiadanie autorstwa Szumacher, które jest czytane przez Patryka Pietrzaka, traktuje o Łodzi lat siedemdziesiątych, młodym chłopaku z wymyślonej miejscowości pojawiającym się wraz ze swoim gramofonem Bambino w robotniczej stolicy Polski. To pełnokrwiste słuchowisko znajdziemy tutaj, a pomyślane jako całość wydawnictwo tutaj. Świetna literatura i reżyseria dźwięku po prostu Joanna Szumacher:) Sprawdźcie to!

A... i jeszcze "Krew w klepsydrze". Pod tym tytułem zaczerpniętym z kompozycji izraelskiej kompozytorki Chayi Czernowin odbędzie się specjalny koncert/spektakl inspirowany wystawą "Krew. Łączy i dzieli" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas wieczoru z Delirium Ensemble usłyszymy 4 polskie (w tym 1 światową!) premiery kompozycji napisanych na przestrzeni ostatnich lat, inspirowanych motywem krwi. Muzyce towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana scenografia, kostiumy i projekcja video tworzące całościowy spektakl. Autorem koncepcji wydarzenia jest Wiktor Kociuban  dyrygent i twórca międzynarodowej organizacji sztuki jutra: Delirium-Edition. Na scenie audytorium zobaczymy multimedialny spektakl w wykonaniu 15 muzyków, dyrygenta i VJ-a oraz usłyszymy utwory leżące na pograniczu gatunków muzycznych. Jakich? O tym opowiada nam Wiktor Kociuban. Zapraszamy 20 stycznia do POLIN.

Plakat promujący wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" Plakat promujący wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLINW telefonicznym skrócie mkniemy przez Tarnów, Wrocław i Wrocław...

sprzedawczyk okładka.jpg
Okładka książki "Sprzedawczyk"

Michał Margański przypomina postać Zbigniewa Seiferta. Prężne działania fundacji jego imienia pozwalają nam (ponownie) zbliżyć się do tego niezwykłego artysty. Na stronie fundacji czytamy: "Postać niezwykła w polskim jazzie. Żył niespełna 33 lata. Pomimo skromnego dorobku muzycznego jego wartość artystyczna do dziś dzień wprawia w podziw. Na młodych zaś twórcach pozostawia wyraźny ślad. Joachim Ernst Berendt powiedział, że Zbigniew Seifert (...) należy do grona muzyków, dzięki którym o jazzie polskim mówi się w świecie tak wiele dobrego". Po opublikowaniu biografii artysty fundacja zaczęła publikować płyty z muzyką.

Z Janem Niebudkiem czytamy dzisiaj "Sprzedawczyka". Jak twierdzi Janek, to "powieść petarda". Paul Beatty otrzymał za nią Man Booker Prize, najważniejszą nagrodę literacką przyznawaną w Wielkiej Brytanii. Naszym gościem jest tłumacz książki Piotr Tarczyński.

na FB 24/7

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 13.01.2018
Godziny emisji: 13.07, 14.07