Transsmisja

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 15:00
Ewa Langer – Kapela Ciekoty – Wałbrzyski Klub Fotograficzny – SnowFest – Tychy – Tuvia Tenenbom – VIII światowy finał zawodów Red Bull 3Style.
Arkaei
ArkaeiFoto: mat. promocyjne

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca karnawał w tańcu i tradycyjne jego zakończenie we wsi Ciekoty (pow. kielecki). Pod nogę przygrywała Kapela Ciekoty, a ramach prezentacji mistrzów tradycji regionu męska grupa śpiewacza Kumotry z Daleszyc.

U nas opowiada Iwona Furmańczyk z Fundacji Korzenie, Kulturystka Roku 2015 :) Tymczasem Agnieszka Szydłowska proponuje spotkanie z fotografią podczas weekendu fotografii, za którym stoi Wałbrzyski Klub Fotograficzny. To między innymi wernisaż wystawy fotografii inspirowanych twórczością Olgi Tokarczuk. Naszym gościem jest pomysłodawca  Jarosław Michalak.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 3.02.2018 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycju z 3.02.2018 >>>

Zgodnie z obietnicą rozmawiamy z Ewą Langer, basistką, aktywistką, prezeską stowarzyszenia Kobieca Transsmisja, naszą Kulturystką Roku 2017! Nominowana "za pracę u podstaw, działania, które otwierają ciała i umysły, za obozy rockowe dla nastolatek, dziewczyn i kobiet; za otwartość, walkę ze stereotypami i efekty działań, których można posłuchać na koncertach i płytach". Od lat tworzy obozy rockowe dla dziewczyn, a od niedawna Hip-Hop & Electro Camp. O tym, dlaczego to robi i z jakim skutkiem... opowiada już sama.


Arkaei Arkaei

Naszym gościem jest także Arkaei. W przyszłym tygodniu w Krakowie odbędzie się VIII światowy finał zawodów Red Bull 3Style. To konkurs dla didżejów, ale także platforma, która umożliwia wymianę doświadczeń i wiedzy, w wymiarze światowym. Krakow stanie się stolicą światowego DJ! Z kolei Arkaei jest wielokrotnie nagradzanym muzykiem elektronicznym i artystą wizualnym, którego występy to połączenie miłości do muzyki, programowania i projektowania. Jego celem jest wzniesienie występów na żywo na nowy poziom, który uwzględnia publiczność jako aktywną część doświadczenia. Korzystając z czujników 3D rejestruje ruch tłumu i wykorzystuje te dane, aby wpłynąć zarówno na muzyczną, jak i wizualną część swoich występów. Pracuje nad specjalnym występem, który zostanie pokazany w Teatrze Słowackiego 11 lutego, w finale całego wydarzenia.


Okładka książki "Spałem w pokoju Hitlera" autor: Tuvia Tenenbom Okładka książki "Spałem w pokoju Hitlera", autor: Tuvia Tenenbom

Z Anną Dudzińską odwiedzamy Tychy, miasto zaprojektowane od początku do końca przez zespół pod kierownictwem profesora Kazimierza Wejcherta. Michał Margański patrzy w stronę Szczyrku. 9 lutego startuje tam kolejna odsłona festiwalu SnowFest. Czy taka koncepcja, łączenia spotów zimowych i festiwalu muzycznego, sprawdza się? Z Janem Niebudkiem czytamy. "Spałem w pokoju Hitlera" to książka której autorem jest Tuvia Tenenbom, urodzony w Tel Awiwie nowojorczyk z niemiecko-polsko-żydowskiej rodziny. Posiada wyższe stopnie naukowe zarówno w zakresie sztuk pięknych, jak i nauk ścisłych. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Teatru Żydowskiego w Nowym Jorku. Pisarz, dramaturg, dziennikarz wybrał się do Niemiec, by stworzyć portret tego kraju...

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Gdańsk, Lublin i Tarnów.

Zapraszamy!

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 3.02.2018
Godziny emisji: 13.09, 14.08