Strategie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 15:00
Strategie niewidzialności – Karrot Komando – Warsztat Formy Filmowej – Unlisted Festival – Edi Hila – Universam Grochów.
Fragment neonu na budynku Universamu Grochów
Fragment neonu na budynku Universamu GrochówFoto: Jeremiasz Dx/flickr/cc by 2.0

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca "Strategie niewidzialności" w BWA Studio we Wrocławiu. To wystawa i seria tekstów problematyzujących kwestie naszego istnienia w sieci. Pozostawiane w niej codziennie przez nas ślady stały się i tym, czym węgiel był dla ery przemysłowej – jej podstawowym surowcem. Na jego podstawie coraz doskonalsze zespoły algorytmów decydują, jaki skrawek tego uniwersum powinniśmy zobaczyć i czego pragnąć. Ich sprawność to też w dużej części zasługa naszej aktywności. Obecni na wystawie artyści i badacze w różny sposób usiłują się tej logice wymknąć: testując granice pomiędzy człowiekiem i maszyną, przechwytując działanie algorytmów, poszukując nowych form cielesności czy ustanawiając alternatywne sieci przepływu informacji. Agnieszka Szydłowska wybrała inicjatywę Karrot Komando. Piszą: "Od wielu lat prowadzimy wydawnictwo muzyczne, więc chcemy stworzyć miejsce, w którym odbiorcy spotykają artystów, a artyści spotykają innych artystów  i żeby z tych spotkań powstał ferment, jakiego jeszcze nie było. To jest nasz pomysł na wykluwanie się nowych idei, wierzymy bowiem, że podstawowym warunkiem sukcesu jest łączenie, "a nie dzie-le-nie". Co to oznacza, opowiada u nas Piotr Maślanka.

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 3.03.2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 3.03.2018 >>>

Przyglądamy się historii Warsztatu Formy Filmowej  grupy artystycznej działającej w latach 1970-1977.  Pretekstem jest tutaj książka "W kręgu neoawangardy – Warsztat Formy Filmowej" pod redakcją Marzeny Bomanowskiej i Alicji Cichowicz. To dwujęzyczna publikacja poświęcona twórczości neoawangardowej grupy artystycznej  formacji, która wywarła decydujący wpływ na polską sztukę lat 70. i kolejnych dekad XX w., znana ze stosowania charakterystycznych dla neoawangardy strategii burzenia skostniałych konwencji, przekraczania tradycyjnych granic wszelkich dziedzin twórczości wizualnej. Obok części teoretycznej, znajdziemy tu teksty wspomnieniowe, których autorami są byli członkowie Warsztatu: Józef Robakowski i Janusz Połom, a także sympatyk grupy Zbigniew Wichłacz, a wywiadów dotyczących współpracy z WFF udzielają: Andrzej Barański, Marek Koterski, Grzegorz Królikiewicz, Ryszard Lenczewski i Zbigniew Rybczyński. Przedmowę do książki napisała historyczka sztuki i kuratorka Anda Rottenberg, a u nas o książce opowiada Marzena Bomanowska.

Odwiedza nas Tomasz Knittel, reżyser i pomysłodawca filmu "Universam Grochów". Uniwersam zniknął z mapy Warszawy a była to pierwsza polska galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70 na warszawskiej Pradze Południe. "Przez lata swojej świetności stanowił centrum życia handlowego i społecznego prawobrzeżnej Warszawy. Pod koniec 2016 roku, po prawie 40 latach warszawski kultowy dom handlowy został zburzony. Film Tomasza Knittla pokazuje świat Uniwersamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m.in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca". Galeria handlowa jako centrum życia nie jest wynalazkiem 21 wieku...

Jan Niebudek zaprasza nas na wystawę "Edi Hila malarz transformacji", przy okazji wprowadzając temat albańskiej sceny artystycznej. Michał Margański zabiera nas do świata najmniejszego festiwalu... Unlisted Festival vol. 1 odbędzie się 9 marca w Warszawie. Wspólnie także przyglądamy się wydarzeniom w telefonicznym skrócie.

I jeszcze jedno, ważne zaproszenie. Teatr Żydowski przygotował bogaty program wydarzeń, które wiążą się z 50. rocznicą Marca '68 roku. Tradycyjnie 8 marca spotykamy się o godz. 12.00 pod tablicą na Dworcu Gdańskim upamiętniającą tych, którzy wyjechali. Tablica z cytatem Henryka Grynberga "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli" została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 roku, od tego czasu corocznie 8 marca pod tablicą spotykają się emigranci marcowi i wszyscy, dla których ważne są tamte dramatyczne wydarzenia. Po spotkaniu na Dworcu Gdańskim, który przez lata nabrał symbolicznego wymiaru, przypominając wszystkie dworce, z których emigranci marcowi opuszczali Polskę, odbędzie się spektakl plenerowy "Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał" w reżyserii i według scenariusza Agaty Dudy-Gracz. Będzie on "sumą przerwanych historii. Opowieścią o tym, co tak naprawdę traci człowiek tracąc drugiego człowieka. I o tym, czego nie da się ze sobą zabrać."

na FB 24/7

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka ObszańskaAgnieszka SzydłowskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 3.03.2018
Godziny emisji: 13.08, 14.09