Pozwólcie pieskom

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 15:00
Ninateka – Avant Art 2019 – nowa książka Bolesława Chromrego – CK ZAMEK – Eklektik Session.
Pozwólcie pieskom przyjść do mnie Autor: Bolesław Chromry
"Pozwólcie pieskom przyjść do mnie" Autor: Bolesław ChromryFoto: mat. promocyjne

"Pozwólcie Pieskom Przyjść do Mnie" Autor: Bolesław Chromry "Pozwólcie pieskom przyjść do mnie" Autor: Bolesław Chromry

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska przypomina o wspaniałych zasobach Ninateki. Bezpośrednim powodem jest inauguracja sezonu teatralnego. W każdy czwartek o godz. 20.00 będzie można bezpłatnie oglądać głośne spektakle: "Nasza klasa" w reżyserii Ondrej Spišáka (na podstawie dramatu Tadeusza Słobodzianka) "Narty Ojca Świętego" Piotra Cieplaka (na podstawie prozy Jerzego Pilcha) oraz "Małe zbrodnie małżeńskie" w reżyserii Krystyny Jandy. Reszta tytułów została wybrana przez użytkowników Ninateki w ramach głosowania i będą to: "Zapomniany diabeł" Tadeusza Lisa oraz "Antygona w Nowym Jorku" Kazimierza Kutza. Agnieszka Obszańska zaprasza nas dzisiaj na festiwal Avant Art 2019 – odsłonę warszawską.

AvantArt Festival 2019 Avant Art Festival 2019

Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp. Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp.

Naszym dzisiejszym gościem jest grafik i rysownik, szybki i ostry komentator rzeczywistości. Bolesław Chromry wydaje właśnie książkę zatytułowaną "Pozwólcie pieskom przyjść do mnie". To historia satyryczna i kryminalna… O książce autor rozmawia z Janem Niebudkiem. Janek przygotował też dla nas przegląd propozycji teatralnych.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 28 września >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 28 września >>>

Do Poznania jedziemy, by wejść do świata artystycznej awangardy. Wystawa w CK ZAMEK zaprezentuje dorobek Sophie Taeuber-Arp z okresu od końca lat 20. XX wieku do przedwczesnej, tragicznej śmierci artystki w styczniu 1943 roku. W tych latach artystka wypracowała swój charakterystyczny, unikalny styl i zbudowała świadomość siebie jako wolnej, nieograniczonej konwencjami twórczyni. Sophie Taeuber-Arp znalazła się w gronie artystów nowoczesnych z kręgu abstrakcji i konstruktywizmu, takich jak: Hans Arp, Alexander Calder, Joan Miró czy Katarzyna Kobro.

Wracamy do muzyki z Michałem Margańskim. Nadchodzi wrocławski festiwal Eklektik Session, tradycyjnie, w unikatowych lokalizacjach miasta. Hasłami przewodnimi w tym roku są pojęcia Domu i Tożsamości [Home & Identity]. Kolejne odsłony festiwalu podsumowuje jedyna w swoim rodzaju Eklektik Orchestra, realizując wszystkie założenia platformy ES. Finałowy zespół co roku występuje w innym, niepowtarzalnym składzie, z udziałem gości festiwalu z pogranicza wielu stylistyk, reprezentujących odmienne kultury.

Ekletktik Session Ekletktik Session

Na deser czytamy z Mateuszem Matyszkowiczem i przebiegamy przez wydarzenia w telefonicznym skrócie. Dzisiaj Wrocław, Kraków i Kufer Pełen Dziedzictwa...

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 28.09.2019 
Godziny emisji: 13.09, 14.09

Zobacz więcej na temat: książki satyra Płyty