Język kolażu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 15:03
Serce Jamajki – Natalia Nykiel – Edward Hartwig – język kolażu – Mariusz Forecki – Camerimage.
Zabawa w małej wsi Kamionka nieopodal Gniezna, 1988. Zdjęcie autorstwa Mariusza Foreckiego z książki pt. Mechanizm.
Zabawa w małej wsi Kamionka nieopodal Gniezna, 1988. Zdjęcie autorstwa Mariusza Foreckiego z książki pt. "Mechanizm". Foto: Mariusz Forecki/PIX.HOUSE

Plakat wystawy "Edward Hartwig. Fotografiki" w krakowskim Muzeum Fotografii Plakat wystawy "Edward Hartwig. Fotografiki" w krakowskim Muzeum Fotografii

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska wybrała Język kolażu. To warsztaty z artystami kolażu, wykłady o dzielnicy, performance. 10 grudnia w Praskim Centrum Koneser odbędzie się wernisaż prezentujący efekt warsztatów, połączony z koncertem. Wystąpi MIN-T oraz Kejos The-At-Er, który zrobi żywe kolaże specjalnie na to wydarzenie. O wszystkim opowiada u nas Marta Janik, która jest jedną z autorek projektu realizowanego w Domu Kultury Praga. Agnieszka Obszańska poleca wystawę zdjęć jednej z kluczowych postaci dla polskiej fotografii XX wieku – EDWARD HARTWIG. FOTOGRAFIKI. Te najsłynniejsze i te mniej znane zdjęcia artysty możemy już oglądać w Muzeum Fotografii w Krakowie, a o wystawie opowiada u nas jej kuratorka – Marika Kuźmicz

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 16 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 16 listopada >>>

Odwiedza nas Natalia Nykiel, która wydała, bez zapowiedzi, minialbum "Origo". Jak czytamy: "to zapis wewnętrznych przemian dziewczyny, która wyrusza w podróż do swoich korzeni". Sprawdzamy to :) W jednym z utworów artystce towarzyszy folkowy Rodzinny Zespół Śpiewaczy z Rakowicz. Część nagrań odbyła się w Electric Feel Studios w Kalifornii, gdzie swoją najnowszą płytę zarejestrował m.in. Post Malone czy ostatnie hity nagrywała Rosalia. Za mastering odpowiada laureat Grammy Lewis Hopkin ze studia Stardelta w Wielkiej Brytanii. 


Okładka albumu "Origo" Natalii Nykiel Okładka albumu "Origo" Natalii Nykiel

Plakat filmu "Serce Jamajki", fot. materiały prasowe Plakat filmu "Serce Jamajki" (fot. materiały prasowe)

Naszym gościem jest także Maken, a pojawienie się wielbiciela reggae wiąże się z filmem, który nakręcił inny wielbiciel tej muzyki – Peter Webber. Już sam opis brzmi intrygująco: "Na bujnych stokach otaczających Kingston stoi mały domek, a w nim – tysiące starych płyt winylowych. Z okien widać zalany soczystą zielenią ogród oraz wzgórza, w których, jak wierzą Jamajczycy, mieszka duch ich ziemi. Powietrze przecina dźwięk perkusji, szarpanych strun gitarowych, trąbek, pianina. Charakterystyczny rytm reggae wibruje i rozpływa się wśród gór. Jamajka pełna jest dźwięków, które rozsławiły ją na cały świat". Rozmawiamy, słuchamy muzyki i... zapraszamy do wybranych kin! Na "Serce Jamajki".

Agnieszka Obszańska rozmawia z fotografem Mariuszem Foreckim o jego najnowszej książce "Mechanizm. Polska 1988-2019". "Mechanizm" to fotograficzna opowieść, dzięki której nie tylko możemy zobaczyć, ale także postarać się zrozumieć i docenić, jak zmienił się nasz kraj w tych latach. Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm. Autor nie ocenia, raczej jest dogłębnym obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, zwykłej oraz tej "ważniejszej" – z pierwszych stron gazet. Ukazuje ją jednak nie wprost – jak zwykło się drukować ją w prasie. Sporo jest w Foreckim socjologa, dokumentalisty, dużo więcej niż fotoreportera. Opowieść zaczyna się w późnych latach 80., szarość ulicy zamienia się w kolor nieprzewidywalnych lat dziewięćdziesiątych i dociera współczesności. To jest świetne! Jan Niebudek przegląda wydarzenia teatralne oraz proponuje lekturę książki "Psy pożrą ciało Jezebel" Jarosława Kamińskiego. Michał Margański przypomina o okrągłej rocznicy urodzin wytwórni ECM, powstałej w 1969 roku w Monachium. Jej założycielem był niemiecki producent Manfred Eicher. Firma jest znana głównie z wydawnictw jazzowych. Z tej okazji 25 listopada rozpocznie się ECM50 Warsaw Festival. Ryszard Jaźwiński wprowadza nas w świat kończącego się właśnie w Toruniu festiwalu Camerimage.

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 16.11.2019 
Godziny emisji: 13.08, 14.09

Czytaj także

Z półki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 16:58
Festiwal Sztuki Cyfrowej Patch Lab – Historia: Poszukaj – Mikromusic – SIC! BWA Wrocław – Tadeusz Kantor. Où sont les neiges d'antan – Festiwal Myśli Abstrakcyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 15:00
"Temat rzeka" w Bramie Poznania – Provinz Posen – Festiwal "Nówka Sztuka – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liścio-jazz-opad

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 12:33
Jazztopad – Blauka – 5 Smaków – Ars Cameralis – Narracje – teatr – I zaraz będzie po wszystkim.
rozwiń zwiń