Radiowy Dom Kultury i Nauki

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2010 10:20
testujemy kopernika!!! --- idealna zając --- macewy codziennego użytku --- muzyka u źródeł --- make your city a better place to live
Radiowy Dom Kultury i Nauki

Stało się!!! Po latach oczekiwań Centrum Nauki Kopernik zostało oficjalnie otwarte! Nas cieszy ten fakt tym bardziej, że przecież cała idea placówki narodziła się w wyniku, organizowanych przez Polskie Radio, Pikników Naukowych.

''Pikniki śledzimy, a teraz - zgodnie z obietnicą - wchodzimy do Kopernika. W tym wydaniu RDK-u spotkanie z Nauką i z ludźmi, którzy stworzyli Centrum, zarządzają nim i teraz nam je pokażą. 

Nadajemy z Kopernika, bawcie i uczcie się z nami!!!

www.kopernik.org.pl


Ją też śledzimy od lat, od chwili, gdy zafascynowała nas sobą i swoimi muralami na terenie gdańskiej stoczni. Potem odwiedziliśmy ją w Londynie, później dostała nasz Trójkowy Znak Jakości, czekaliśmy na realizację tego projektu. I wreszcie jest! 

 

''W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie już do zobaczenia "Idealna" Iwony Zając. Tak pisze o nim ona sama: 

"Perfomatywny projekt "Idealna" powstaje od 2008 roku i opowiada o współczesnej obrzędowości, o autorytecie, o tolerancji i przyjaźni pomiędzy kobietami z różnych pokoleń. Spełniam w nim swoje marzenia o byciu piękną i zadbaną. Gram z konwencją poradników, kolorowych magazynów zawierających szereg rad, jak stać się kobietą idealną. Wykorzystuję ich stylistykę, opieram sie na zawartych w nich poradach i nadaję im nowe znaczenie. W projekcie biorą udział moje byłe uczennice z Młodej Załogi (nieformalna grupa młodzieży skupiona wokół mojej pracowni na terenie Stoczni). Dziś samodzielne artystki, fotografki i studentki, które w tym projekcie stają się moimi nauczycielkami - pomagają mi stawać się bardziej kobiecą: dobierają kolory, robią makijaż, tworzą fryzury. Znajomość z tymi młodymi osobami jest wieloletnia. Przez lata razem pracowałyśmy, ale także pomagałyśmy sobie nawzajem w sprawach prywatnych. Każda z nich dzięki temu projektowi może mi przekazać to, w czym jest naprawdę dobra i co ja mogę „wykorzystać” w dorosłym życiu. W projekcie "Idealna" to nie „dziewczynki” są tresowane, ale dojrzała kobieta. Z pedagoga stałam się uczniem. Zdecydowałam się oddać swój wygląd w ręce młodych kobiet, przyznając jednocześnie, że idealną nie jestem. Dzięki nim się zmieniam, dojrzewam."

Iwona zaprosi do PGS sama w tym wydaniu RDK-u. 

www.iwona-zajac.com
www.pgs.pl


''Wiele lat temu Łukasz Baksik zainteresował się kulturą żydowską. Początkowo, tak jak w przypadku wielu innych osób, fascynowała go muzyka. Później jednak zdecydował, że - ponieważ od zawsze interesuje go też fotografia - poszuka tematów do zdjęć. I tak trafił na żydowskie cmentarze, tak macewy stały się tematem jego prac...

Polskie kirkuty w większości przypadków są zaniedbane, porzucone, zarośnięte, zniszczone. Zaledwie kilka cmentarzy, i to tylko w dużych miastach, można zwiedzać bez poczucia wstydu i niemocy. Baksik postanowił prześledzić los kamienia i macew z oryginalnymi hebrajskimi napisami. Gdzie trafiły, co z nich wykonano? Piaskownice? Chodniki? Fragmenty ścian budynków? Żarna?

W tym wydaniu RDK-u Łukasz sam opowie o swoim projekcie "Macewy codziennego użytku", zaprosi na wystawę w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej i opowie, co wydarzy się dalej...

www.csw.art.pl --- wszystkie wystawy na Zamku Ujazdowskim pod naszym patronatem!

''W Bydgoszczy, gdzie - niestety - nie bywamy zbyt często, rozpoczyna się festiwal "Muzyka u źródeł". To druga edycja imprezy poświęconej muzyce kameralnej, wymyślonej przez zespół Barock Quartet.

Głównym założeniem organizatorów jest popularyzowanie kameralistyki i przedstawienie jej wielobarwnego, atrakcyjnego oblicza, stwarzając jednocześnie festiwalowym gościom jak najlepsze warunki do odbioru muzyki. Festiwal odbywa się też w wyjątkowym miejscu - zabytkowej stacji pomp, należącej do bydgoskich Wodociągów, słynącej z doskonałej akustyki!

Do Bydgoszczy zaprosi Magdalena Świątkowska-Szczęch z Fundacji "Muzyka u źródeł".

www.muzykauzrodel.art.pl


''I zajrzymy jeszcze do katowickiego Ronda Sztuki. Tam wystawa "Make your city a better place to live" i warsztaty na temat współczesnego rozumienia projektowania zrównoważonego w kontekście miast.

O wszystkim opowie Adrian Chorębała.

www.rondosztuki.pl
do usłyszenia z Kopernika!,od 13-tej
szydłowska---obszańska---nogaś
A ZA TYDZIEŃ: RDK na linii Śląsk-Londyn. Ars Cameralis vs. Banksy!!!