Steve Reich: muzyka nie dzieli się na awangardową, klasyczną i popularną

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 16:00
– Muzyka powstaje z muzyki. Muzyka popularna zawsze powstawała jako część muzyki współczesnej. 104. symfonia Haydna zaczyna się od utworu, który mógłby towarzyszyć wychylaniu kieliszków – mówił jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Agnieszce Szydłowskiej.
Audio
  • Steve Reich: muzyka nie dzieli się na awangardową, klasyczną i popularną (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Steve Reich
Steve Reich Foto: Fot.: EPA/PULITZER BOARD/Dostawca: PAP/EPA.

Agnieszce Szydłowskiej udało się porozmawiać ze Stevem Reichem podczas Open'er Festival 2013. W ramach ostatniego koncertu na głównej scenie festiwalu wybitny kompozytor pojawił się wraz z zespołem The Ensemble Modern, który wykonał kompozycję "Music for 18 Musicians".  Wstępem do koncertu był występ Jonny'ego Greenwooda. Gitarzysta Radiohead zagrał "Electric Counterpoint" Reicha.

– Jonny Greenwood to doskonały muzyk, który wspaniale "czyta" kompozycje – mówił Steve Reich jeszcze przed koncertem .

Polecamy kanał Open'er Festival na moje.polskieradio.pl

Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów odwiedził Polskę już w 2011 roku przy okazji festiwalu Sacrum Profanum. – To było cudowne zdarzenie, które zmieniło wiele w moim życiu. Ten pierwszy pobyt to było dla mnie objawienie. Po pierwsze poznałem Johny'ego Greenwooda i w rezultacie napisałem nowy utwór "Radio Rewrite" – mówił. Steve Reich powiedział Agnieszce Szydłowskiej, że Sacrum Profanum jest festiwalem unikalnym, nie tylko na skalę polską, ale i światową.

Kompozytor tłumaczył w "Radiowym Domyu Kultury", dlaczego podział muzyki uważa za sztuczny. – W latach 50. zeszłego wieku ktoś postanowił zamknąć okna pomiędzy światem muzyki współczesnej, awangardowej i popularnej, ale moje pokolenie te okna postanowiło otworzyć. Bo to właśnie jest normalne, kiedy te światy przenikają i mieszają się. Jeżeli koniecznie musimy znaleźć jakiś podział na muzykę, to możemy ją podzielić na tą, która jest zapisywana nutami i na tą, która nutami zapisywana nie jest - stwierdził.

Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej podstronie poświęconej Open'er Festival

Na "Radiowy Dom Kultury" zapraszamy w każdą sobotę od godz. 13.00 do 15.00.
(pg)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Open'er Festival 2013

Czytaj także

Devendra Banhart i jego miłosna historia z komarem-dandysem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 15:00
Amerykański songwriter, występujący na tegorocznym Open'erze, przedstawił Agnieszce Szydłowskiej autorską interpretację swojej piosenki "Mi Negrita"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kings of Leon: czasami z zazdrością patrzymy na supportujące nas zespoły

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 09:07
- Jesteśmy nieustannie w trasie. Nie mamy zbyt wiele czasu, żeby spędzać go w domu, ale jest nadzieja - w 2015 roku planujemy zrobić sobie przerwę - mówił Caleb Followill z Kings of Leon Agnieszce Szydłowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alex James z Blur: popłakałem się, gdy usłyszałem, że bilety się wyprzedały

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 12:01
- Dopiero gdy ponownie zaczęliśmy razem grać, uświadomiłem sobie, jak bardzo mi tego brakowało - mówi basista Blur o reaktywacji grupy.
rozwiń zwiń