X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mucharski o Pendereckim: komponuje na serio, śmiertelnie na serio

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 16:44
- Wydał mi się człowiekiem, który żyje muzyką, muzyką i jeszcze raz muzyką. Ktoś, kto wstaje o 5 rano, żeby komponować, chyba o niczym więcej nie myśli – mówił w Trójce Piotr Mucharski, współautor książki "Pendereccy. Saga rodzinna".
Audio
  • Mucharski o Pendereckim: komponuje na serio, śmiertelnie na serio (Radiowy dom kultury/ Trójka)
Kraków, 02.09.2012. Krzysztof Penderecki dyryguje Corda Cracovia Orkiestra, podczas koncertu finałowego 5. Letniego Festiwalu Muzycznego Wawel o zmierzchu na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie.
Kraków, 02.09.2012. Krzysztof Penderecki dyryguje Corda Cracovia Orkiestra, podczas koncertu finałowego 5. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu" na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Kiedy wysłał trzy utwory na Konkurs Młodych organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich, zdobył wszystkie trzy nagrody. Jest jednym z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Całe życie poświęcił muzyce, ale, jak twierdzi, jego największą miłością są... drzewa.

Krzysztof Penderecki z okazji swoich 80. urodzin obdarowuje czytelników wyjątkowym prezentem: autobiografią, w której ukazuje się od bardziej prywatnej strony, dotychczas pozostającej w ukryciu. Opowieści kompozytora wysłuchali Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu

Jaki prywatnie okazał się artysta? - Pan Krzysztof wydał mi się człowiekiem, który żyje muzyką, muzyką i jeszcze raz muzyką. Ktoś, kto wstaje o 5 rano, żeby komponować, chyba o niczym więcej nie myśli. To taki artysta-rzemieślnik i mi się to bardzo podoba. Bo on jest daleki od wyobrażenia o artyście, który baluje po nocach i szuka w swoim życiu sytuacji granicznych. Pan Krzysztof jest człowiekiem niezwykle uporządkowanym, po prostu śmiertelnie serio traktuje to, co robi, czyli komponowanie – opowiadał Piotr Mucharski, który był gościem "Radiowego domu kultury".

Krzysztof Penderecki jest też zdaniem gościa Trójki "człowiekiem domu”. - On nie przepada za towarzystwem, nie lubi się udzielać. Wszyscy uważają, że jest zarozumialcem, a to jest bardo nieśmiały człowiek, któremu szkoda czasu na coś innego niż komponowanie, ewentualnie jego słynny ogród drzew w Lusławicach. Na szczęście jest pani Elżbieta, która owym życiem zajmuje się z wielką pasją – mówił współautor książki "Pendereccy. Saga rodzinna".

Czy Krzysztof Penderecki lubi piać na zamówienie, jaka pasja pochłonęła go w ostatnich latach i czym podpadł muzycznej awangardzie? Między innymi o tym usłyszą Państwo w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

Na "Radiowy dom kultury" zapraszamy w każdą sobotę tuż po godz. 12.

(ei)

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: zapuściłem korzenie razem z moimi drzewami

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 09:00
- Kiedyś wracałem do rodziny, do Krakowa, potem zacząłem wracać do moich drzew - labiryntu, w którym mogę się zgubić i błądzić - opowiadał Krzysztof Penderecki w Dwójce. W dniu 84. urodzin znakomitego kompozytora zapraszamy do wysłuchania jego barwnych wspomnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki kończy 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 11:01
Od ponad pół wieku utwory Krzysztofa Pendereckiego utrzymują się w czołówce repertuarów największych orkiestr, najlepszych chórów i najbardziej znanych filharmonii i teatrów operowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dam Ci moją muzykę". Penderecki dla Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 15:50
Znakomity kompozytor, wchodząc na estradę, by zadyrygować koncertem, zauważył siedzącego w pierwszym rzędzie Andrzeja Wajdę. - Dam Ci moją muzykę - powiedział, oferując reżyserowi swoją współpracę przy filmie "Katyń".
rozwiń zwiń