X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płyty tygodnia 26.09 - 02.10

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 06:00
Przed południem: Gurrumul - "Rrakala"; po południu: Monika Borzym - "Girl Talk"
Audio
  • Marek Niedźwiecki i Michał Margan Margański o płytach tygodnia
Fragment okładki płyty Rrakala
Fragment okładki płyty "Rrakala" Foto: fot: materiały prasowe

"Rrakala" to drugi solowy album Gurrumula. Prezentuje tę samą wysoką jakość, niewinność i niezwykłe wyczucie dźwięku, co pierwszy, ale tym razem artysta podjął próbę wykorzystania nowoczesnych instrumentów w utworach, wywodzących się z tradycji Aborygenów. "Rrakala" w niewytłumaczalny sposób porusza emocje jeszcze bardziej, niż pierwszy, multipatynowy album "Gurrumul". Na płycie można usłyszeć utwory członków dawnego zespołu Gurrumula, jego rodziny i własne, nowe kompozycje wokalisty. Opowiadają one m.in. o pięknym krajobrazie Australii, o szepczących drzewach, żałobie... Ten album odkrywa znacznie więcej talentów artysty, niż "tylko"przejmujący wokal, znany z poprzedniej płyty. Gurrumul po raz pierwszy prezentuje swoje umiejętności gry na fortepianie, perkusji, elektrycznych i akustycznych gitarach.

Lista utworów:

1. Gopuru

2. Mala Rrakala

3. Bayini

4. Baru

5. Ya Yawirriny

6. Djilawurr

7. Warwu

8. Djotarra

9. Bakitju

10. Djomula

11. Wulminda

12. Banbirrngu

/

 

 

Monika Borzym - "Girl Talk"

Monika Borzym jest jedną z tych niewielu artystek, która koncentruje na sobie uwagę wszystkich od pierwszych dźwięków swojego występu i trzyma za gardło w emocjach, dopóki nie zejdzie ze sceny. "Girl Talk" do debiut Moniki Borzym, w co trudno uwierzyć dojrzałym muzykom. Na krązek składa się z 12 wyjatkowych interpretacji piosenek, które na przestrzeni lat wykonywały wokalistki, reprezentujące różne gatunki muzyczne i szerokości geograficzne. To co płytę "Girl Talk" spina w całość to niebywały blask, którym na nowo zalśniły wybrane przez Monikę kompozycje; to blask, który umie wytworzyć tylko prawdziwie utalentowana wokalistka, interpretując materiał z lekkością, swadą, ale przede wszystkim - co słychać w każdym utworze - z ogromnym wyczuciem nastroju każdego z tych utworów. Do ich nagrania zaproszeni zostali czołowi muzycy amerykańscy, m.in. Gil Goldstein (zdobywca 4 nagród Grammy, aranżer m.in. albumów Stinga, Chrisa Botti, Pat’a Metheny oraz najbliższy współpracownik Bobba McFerrina),  Aaron Parks (współpracował m.in. z Joshuą Redmanem), Larry Grenadier (basista m.in. z Mehldau's trio), czy Eric'em Harlandem (perkusista współpracujący m.in z Wyntonem Marsalisem, Kennym Garrettem, Ravi Coltrane'm).

Dzięki takim płytom można się przekonać, że ani muzyka, ani ekspresja nie znają granic, a prawdziwy talent z łatwością otwiera drzwi do ogrodu magii, którego nie uda się stworzyć żadnymi narzędziami promocji czy markertingu, a z których zanadto korzysta współczesny biznes muzyczny.


Lista utworów

1.You Know I’m No Good / (Amy Winehouse)
2.Extraordinary Machine / (Fiona Apple)
3.Even So / (Rachael Yamagata)
4.American Boy / (Estelle)                                  
5.Field Below / (Regina Spektor)                                  
6.Appletree / (Erykah Badu)
7.Down Here Below / (Abbey Lincoln)
8.Gatekeeper / (Feist)          
9.Dry Cleaner from Des Moines / (Mingus/Joni Mitchell)
10.Abololo / (Marisa Monte)
11.Possibly Maybe / (Björk)                
12.Thank You / (Dido)