Płyty tygodnia: 19 - 25 listopada 2012

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 00:05
Przed południem: Grabek - "Duality", po południu Led Zeppelin - "Celebration Day".
Audio
  • O płytach tygodnia opowiadają Piotr Metz i Mariusz Owczarek
Led Zeppelin
Led ZeppelinFoto: p_a_h / wikipedia, lic. CC

Przed południem: Grabek - "Duality"

/

Grabek tworząc drugą płytę postanowił, że ma być krótko, zwięźle i dosadnie. "Duality" zaskakuje stylistyczną różnorodnością, skomplikowaną rytmiką i nieszablonowymi harmoniami. Muzycznie "Duality" to płyta na pograniczu nurtów, w której elektroniczne dźwięki zestawione są z naturalnością żywych instrumentów. To płyta o wielu muzycznych twarzach – słychać w niej odniesienia do dokonań Bauhaus, Daft Punk, Junior Boys czy niemieckiego techno lat 1980 i 90. W nagraniach udział wzięli wspaniali muzyczni goście: Maja Koman, która użyczyła swojego przepięknego głosu w utworach "Open Your Eyes" i "Sea Twelve" oraz Michał Kowalonek, którego akustyczną gitarę słychać w utworze "And We Fall".

W warstwie tekstowej płyta "Duality" to swoisty album konceptualny. To historia miłości mężczyzny do kobiety, która z czasem okazuje się być jedynie wytworem jego wyobraźni – to historia choroby psychicznej, nieszczęśliwej miłości, ale też opowieść o odrębności i niezależności umysłu i ciała. Kiedy artysta był gościem w "Offensywie" określił swój album jako "sens życia według Wojtka Grabka" .

Grabek to cała masa instrumentów i wokal w rękach jednego muzyka - Wojtka Grabka . Projekt narodził się pod koniec 2008 roku. W 2009 roku artysta własnym sumptem wydał EPkę „mono3some”. Mini album utorował mu drogę do występów w Polsce i zagranicą, również na tak uznanych scenach jak legendarne Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, Free Form Festival, czy Transvizualia. Artysta wystąpił również dwukrotnie podczas Heineken Open'er Festival - w 2009 i 2011 roku.

W kwietniu 2011, nakładem agencji fonograficznej Polskiego Radia, ukazał się pierwszy longplay artysty pod tytułem "8", którą znajdą Państwo w naszym radiowym sklepie . Radiowa Trójka nazwała płytę "jednym z najciekawszych polskich debiutów ostatnich lat". Album otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Album Roku Muzyka Elektroniczna oraz nagrodę Best Recording 2011 magazynu High Fidelity.

Premiera "Duality": 13 listopada 2012 roku.

 

Po południu: Led Zeppelin - "Celebration Day" .

/

Jedyny taki zespół, jedyny taki koncert. Po pięciu latach, które upłynęły od niezapomnianego występu Led Zeppelin w londyńskiej O2 Arena, fani wreszcie mogą rozkoszować się zapisem tego wydarzenia w postaci zarówno dźwiękowej, jak i wizualnej. Zdarzyło się to 10 grudnia 2007 roku. John Paul Jones, Jimmy Page, Robert Plant i zastępujący za perkusją swojego legendarnego ojca Johna, Jason Bonham, dali porywający koncert w O2 Arena w Londynie jako główna gwiazda koncertu ku pamięci drogiego przyjaciela i założyciela Atlantic Records, Ahmeta Erteguna.
W poniedziałek, 19 listopada, w Trójce dzień z Led Zepellin>>>

Led Zeppelin fantastycznie wykonali 16 swoich najsłynniejszych kompozycji, z których każda to dziś muzyczny evergreen. Występ, który na żywo chciało podziwiać przeszło 20 mln fanów rocka (ostatecznie szczęścia tego dostąpiło tylko 18 tys.), trwał ponad dwie godziny. Kapitalnie zabrzmiały nieśmiertelne "Stairway To Heaven", "Good Times, Bad Times", przejmująca smutkiem piosenka "No Quarter ", jedna z najgenialniejszych ballad w historii muzyki - "Since I've Been Loving You", epicki "Kashmir", a całość zakończył "Rock And Roll". Koncert był oczywiście rejestrowany i teraz mamy okazję podziwiać go w domowym zaciszu, jak również na ekranach kin w ponad 40 miejscach na świecie.

Przepięknie oprawione graficznie wydawnictwo, z kapitalną okładką z charakterystycznym zeppelinem szybującym nad Tamizą, przygotowano w kilku formatach, aby zadowolić jak największą liczbę fanów Led Zeppelin. Wersja na 2CD + 2DVD, zapakowane w digipack w formacie CD. Na bonusowym DVD można obejrzeć Led Zeppelin podczas prób w Shepperton Studios.

Utwory: 1. Good Times Bad Times 2. Ramble On 3. Black Dog 4. In My Time Of Dying 5. For Your Life 6. Trampled Under Foot 7. Nobody's Fault But Mine 8. No Quarter 9. Since I've Been Loving You
CD 2 : 1. Dazed And Confused 2. Stairway To Heaven 3. The Song Remains The Same 4. Misty Mountain Hop 5. Kashmir 6. Whole Lotta Love 7. Rock And Roll
DVD : 1. Good Times Bad Times 2. Ramble On 3. Black Dog 4. In My Time Of Dying 5. For Your Life 6. Trampled Under Foot 7. Nobody's Fault But Mine 8. No Quarter 9. Since I've Been Loving You 10. Dazed And Confused 11. Stairway To Heaven 12. The Song Remains The Same 13. Misty Mountain Hop 14. Kashmir 15. Whole Lotta Love

Data premiery: 19 listopada 2012.

Czytaj także

Grabek i jego "Duality"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 12:56
Grabek tworząc drugą płytę postanowił, że ma być krótko, zwięźle i dosadnie. "Duality" zaskakuje stylistyczną różnorodnością, skomplikowaną rytmiką i nieszablonowymi harmoniami. Całość owocuje wpadającymi w ucho melodiami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Celebration Day" Led Zeppelin w "Minimaxie"!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 15:15
5 lat po wspaniałym koncercie Led Zeppelin w O2 Arena w Londynie ukazują się płyty z tego wydarzenia. Doskonale zgrany podczas prób zespół wykonał szesnaście utworów, prezentujących stylistyczny wachlarz dokonań z całej swojej kariery.
rozwiń zwiń