OFF Festival Katowice 2018: od rapu po noise

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 20:00
Oxbow was zadziwi, Bishop Nehru da do myślenia, King Ayisoba porwie, a Jacques Green rozkołysze – tym razem różne klimaty, niezmiennie znakomici artyści.
King Ayisoba
King AyisobaFoto: Paul Bergen/mat. prasowe
Grafika promująca tegoroczną edycję Off Festival Grafika promująca tegoroczną edycję Off Festival

Oxbow

Długo milczeli, by w 2017 roku powrócić znakomitym albumem "Thin Black Duke". Nawet dzisiaj, kiedy w muzyce nie tylko wszystko wolno, ale wręcz wszystko jest pożądane, kalifornijska formacja Oxbow pozostaje jedną z najbardziej oryginalnych grup na gitarowej scenie. Bo jak tu bardziej precyzyjnie nazwać ich muzykę? Czasem to hardcore, czasem noise, to znów blues, popieprzony jazz, równie wykręcony metal albo nienazwane eksperymenty. W tej muzyce wszystko się dzieje, a na koncercie, za sprawą charyzmatycznego i nieprzewidywalnego frontmana Eugene'a Robinsona – wszystko się może zdarzyć.

Bishop Nehru

Chwalił go Kendrick Lamar, Wu-Tang Clan wzięli na trasę koncertową, Nas podpisał z nim kontrakt, a z MF DOOMem nagrał całą płytę – "NehruvianDOOM". Kim jest ten 21-latek, namaszczony przez niemal wszystkich gigantów amerykańskiego hip-hopu? Naprawdę nazywa się Markel Scott, pochodzi z miasteczka Nanuet w stanie Nowy Jork i jest nieodrodnym dzieckiem XXI-wiecznego eklektyzmu. Inspiracje czerpie z jazzu, rocka, popu i klasyki hip-hopu, a jego produkcje zaskakują oryginalnością i dojrzałością. Tak brzmi przyszłość tej muzyki.

King Ayisoba

W Ghanie, skąd pochodzi, rzeczywiście panuje niepodzielnie. Akompaniując sobie na kologo, dwustrunowej lutni, zachrypniętym głosem wyrzuca z siebie hipnotyzujące frazy. Zgodnie ze zdrową afrykańską tradycją, choć porusza w swoich tekstach poważne tematy, upominając się o lepszą przyszłość dla siebie i innych, robi to w rytm radosnej, porywającej, buzującej energią muzyki. Często koncertuje w Europie i ma tu przyjaciół, m.in. Arnolda de Boera z legendarnej holenderskiej formacji The Ex, który produkował ostatnie dwie płyty King Ayisoba – "Wicked Leaders" i "1000 Can Die". I nic w tym dziwnego – gdyby punk wymyślono w Ghanie, brzmiałby właśnie tak.

Jacques Greene

DJ i producent z Montrealu, który wydanym wiosną 2017 roku debiutanckim albumem "Feel Infinite" dowiódł – zgodnie z tytułem – że house'owa formuła rzeczywiście oferuje nieskończone możliwości, szczególnie jeśli połączyć ją z emocjami soulu, a do tej hybrydy dodać talent i wyobraźnię. A tych Philippe Aubin-Dionne ma cały zapas, czego dowiódł produkcjami dla m.in. Katy B, Tinashe i How To Dress Well.

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Grizzly Bear, Clap Your Hands Say Yeah z płytą "Some Loud Thunder", Marlon Williams, John Maus, Big Freedia, Turbonegro, Egyptian Lover i Aldous Harding.

***

OFF Festival Katowice 2018 odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia, w Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety w cenie 260 zł możecie już kupić w OFF Sklepie. Cena ta obowiązuje do 18 lutego lub do wyczerpania biletów z pierwszej puli! W sprzedaży są już również bilety na pole namiotowe, w cenie 70 zł

(mat. prasowe)

Czytaj także

Off Festival 2018. Artur Rojek ogłasza w Trójce kolejnych artystów!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 20:00
– Element mieszania gatunków jest najprzyjemniejszą częścią mojej pracy. Mam nadzieję, że informacja o tym, kto zagra, ucieszy fanów muzyki – mówi dyrektor Off Festivalu Artur Rojek.
rozwiń zwiń