Pięć doktoratów, czyli Aniela, Julian, Justyn, Klara i Jan Paweł

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 12:00
- Często spotykam się z opinią, że danej rodziny nie stać na więcej dzieci. A ja dziś wiem, że w przypadku pierwszego dziecka wymyślaliśmy tyle niepotrzebnych rzeczy... Teraz nasze życie jest dużo bardziej rozsądne, a wychowanie dzieci mądrzejsze - przyznaje pani Dominika, mama pięciorga dzieci.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy Joanny Mielewczyk (Matka Polka Feministka/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Loren Kerns/flickr cc 2.0

Pani Agata, także wychowująca piątkę dzieci, zauważa, że obecnie w społeczeństwie powoli zaczyna być widoczna akceptacja rodzin wielodzietnych. Jak mówi, w latach PRL kobiety nie mogły sobie z wielu powodów pozwolić na duże rodziny. Teraz sytuacja się zmieniła i matki kilkorga dzieci są doceniane i podziwiane. - Często słyszę od kobiet w wieku powyżej 60 lat, że żałują tego, że się bały i nie pozwoliły sobie na trzecie dziecko - opowiada rozmówczyni Joanny Mielewczyk w audycji "Matka Polka Feministka".

Obie panie przekonują, że przy każdym kolejnym dziecku ich życie zmieniało się na jeszcze lepsze, odkrywały czystą radość macierzyństwa, na przekór okolicznościom. Dziwiły się tylko, dlaczego przy czwartej czy piątej ciąży niewiele osób gratulowało im tak radośnie, jak przy pierwszej lub drugiej...

Pani Agata przyznaje, że stereotypy są krzywdzące i że osobiście zna kobietę mającą ośmioro dzieci, która obroniła ostatnio doktorat z historii. - Ja sama też mam czasem niedosyt doktoratu, a mój mąż mówi na to, że właściwie to mam już pięć doktoratów: Anielę, Juliana, Justyna, Klarę i Jana Pawła - podsumowuje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadziła Joanna Mielewczyk i która jest dołączona do artykułu.

Audycji "Matka Polka Feministka" można słuchać we wtorki o 16.40.

(fbi/mp)

Czytaj także

O sile pasji, czyli niezwykła kobieta z Tarnowa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 13:23
Zaczęło się od bloga. Niezwykłego, bo piszą go dwie mamy: Karolina w USA, a w Polsce Gabriela. Wymieniają sie informacjami, wspierają już od dwóch lat. Blog był inspiracją do tego, by tu, na miejscu Gabriela zajęła się zupełnie czymś innym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo trudna droga do rodzicielstwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 20:00
Agnieszka mamą została po 40. Wielokrotnie wcześniej walczyła o ciążę i o dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niełatwa miłość, czyli rozstanie i powrót

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 15:43
To historia o rozstaniu. Ma jednak dobre zakończenie. Mamę, naszą bohaterkę, mąż opuścił, gdy ich córki miały 1,5 roku i 3 lata. - To był moment, w którym maż zdecydował, że nie chce z nami być. Precyzyjnie - nie chce być ze mną - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od młodych mam wymaga się więcej?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 14:00
- Byłam wzburzona, poruszona jedną z audycji. Pomyślałam, że moja historia nie jest gorsza. Czasami sobie siadam i myślę: kurczę, ile ja miałam szczęścia w życiu - opowiada Magda, bohaterka audycji "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń