X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rodzicielstwo bliskości, czyli jak zbudować więź z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 23:00
Spanie z dzieckiem w jednym łóżku wcale nie musi być złym pomysłem. – Bo pozwala na zbudowanie bliskości, która skutkuje lepszym kontaktem z rodzicami – mówi Anna Zdrojewska, która założenia rodzicielstwa bliskości wypróbowała w własnej rodzinie.
Audio
  • Anna Zdrojewska tłumaczy, na czym polega rodzicielstwo bliskości (Matka Polka Feministka/ Trójka)
Rodzicielstwo bliskości, czyli jak zbudować więź z dzieckiem
Foto: Glow Images/East News

Czym właściwie jest rodzicielstwo bliskości? To filozofia zakładająca tworzenie silniej więzi między rodzicami a dzieckiem, poprzez wsłuchiwanie się w jego sygnały.W efekcie dziecko lepiej się rozwija.

Anna Zdrojewska, absolwentka studiów gender studies, dawniej mocno zaangażowana w ruch feministyczny wspomina, że na początku rodzicielstwa oczekiwała kontynuacji życia sprzed narodzin córki. - Kiedy karmiłam ją piersią czułam, że czas dla mnie będzie wtedy, kiedy ją nakarmię i odłożę. Tego czasu oczywiście było bardzo mało – opowiada rozmówczyni Joanny Mielewczyk.

Przełomem w jej życiu to było odkrycie, że tak naprawdę jej  czas jest cały czas. Błędem jest odcinanie się od dziecka. - Rodzicielstwo bliskości to pewna droga, w której odpowiadamy na to, co dziecko nam mówi. Nie chodzi o to, żeby cały czas być przytulony do niego, ale żeby zbudować silną więź – mówi Anna Zdrojewska.

Największym zaskoczeniem było dla niej zalecenie spania z dzieckiem. - Wcześniej tego nie planowałam. Byłam bombardowana informacjami o tym, jakie to jest straszne i dlaczego nie wolno. Tymczasem okazało się, że tym sposobem mogłam zakończyć uciążliwe wędrówki do łóżeczka – opowiada gość Trójki.

Ważną zasadą w rodzicielstwie bliskości jest też postawienie przez matkę odpowiednich granic. -Dziecko nie może jej wejść na głowę, ale także partner nie może nadmiernie wykorzystywać tego,  że np. kobieta częściej jest w domu. Nie trzeba brać wszystkiego na siebie. Zgadzam się z afrykańskim przysłowiem, że do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska. Dlatego matki muszą mówić czego potrzebują, a nie tylko w ciszy zaciskać zęby – dodaje Anna Zdrojewska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W niej więcej informacji o rodzicielstwie bliskości.

Zapraszamy także do kontaktu: matkapolka@polskieradio.pl Audycja Joanny Mielewczyk "Matka Polka Feministka" gości na antenie w każdy wtorek o godz. 16.35.

Zobacz więcej na temat: dzieci psychologia Trójka

Czytaj także

Oryginalny pomysł na studia: guwernantka i guwerner

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 16:37
Uniwersytet Adama Mickiewicza, na wydziale pedagogiczno- artystycznym w Kaliszu, uruchamia nową specjalizację. Bo guwernantka i guwerner to podobno zawód, który daje nieźle zarobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obsługujemy dzieci, a nie budujemy z nimi relacji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 10:45
Rodzice marzą o tym, aby wychować dzieci tak, by umiały góry przenosić. - Myślimy, że dostarczając dzieciom tak zwany "full service", zapewniając im najlepsze szkoły i wyszukane zajęcia, pomożemy im w osiągnięciu sukcesu. A tak nie jest - podkreśla Maciej Bennewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chwalić czy nie chwalić, oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 13:30
- Jeśli ktoś, idąc do szefa, wie, że będą omawiane tylko jego niedociągnięcia to jest to katorga. Natomiast jeżeli szef za coś nas pochwali, to wówczas rosną nam skrzydła - podkreśla Danuta Sterna z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń