Mama autystycznego chłopca: nie jestem cyborgiem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 19:00
- Nie mam wsparcia drugiego rodzica. Piotr chodzi do szkoły, na terapię, ale wciąż jestem za niego odpowiedzialna. Ojciec chłopca nie utrzymuje z nim kontaktu, mimo że obligował go do tego wyrok sądowy, będący wynikiem ugody – opowiada Dorota, mama 18-letniego autystycznego chłopca.
Audio
  • Mama autystycznego chłopca: nie jestem cyborgiem (Matka Polka Feministka/Trójka)
- Po latach zaczęłam o sobie znów myśleć jak o człowieku, który ma swoje potrzeby - mówi gość Joanny Mielewczyk
- Po latach zaczęłam o sobie znów myśleć jak o człowieku, który ma swoje potrzeby - mówi gość Joanny MielewczykFoto: Glow Images/East News

Jak mówi, jej sytuację utrudnia fakt, że nie ma w Polsce sprawnego systemu, który oferowałby rodzicom dzieci niepełnosprawnych, osobom niepełnosprawnych pomoc w dostępie do terapii, we wsparciu rodziny. Wszystkim trzeba się zająć samemu.

Piotr może być sam w domu maksymalnie 20-30 minut, jest całkowicie zależny od innych. - Jednocześnie jest dzieckiem przełamującym wiele stereotypów dotyczących autyzmu: nawiązuje kontakt wzrokowy, nie boi się ludzi – wylicza rozmówczyni "Matki Polki Feministki".

Jak przyznaje, jej samotność oznacza nie tylko zmęczenie, niezwykle trudno jej utrzymać pracę. Od czasu rozwodu już trzykrotnie traciła posadę, niewątpliwie wpływa na to jej sytuacja życiowa i dyspozycyjność. Wspominając czas, kiedy sama z synem spędzała całe dnie wychodząc tylko do pracy, traci oddech, jak sama mówi bałaby się powtórki takiej sytuacji.

- Nie daję rady. Od niedawna, od roku, zaczynam o sobie myśleć, że nie jestem silna, żeby to wytrzymać. Wcześniej nie dawałam sobie takiej możliwości. Byłam jak cyborg. Teraz nauczyłam się prosić o pomoc, myśleć o sobie jako o człowieku – wyznaje gość Joanny Mielewczyk.

Audycja "Matka Polka Feministka" gości na antenie w każdy wtorek o godz. 16.35.

(gs)

Zobacz więcej na temat: autyzm dzieci macierzyństwo

Czytaj także

Nauczyciele coraz mniej przerażeni integracją w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 09:00
Dzieci z Autyzmem, Zespołem Aspergera, niedowidzące i niedosłyszące to uczniowie klas integracyjnych, których w polskich szkołach jest coraz więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzorowy uczeń z zespołem Aspergera

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 10:03
Od dziecka śpiącego pod 6-kilogramową kołdrą do wzorowego ucznia! Taką drogę przebył cierpiący na zespół Aspergera Kuba dzięki rehabilitacji prowadzonej przez rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm - wczesna diagnoza jest kluczowa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 19:00
Autyzm to jeden z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata obok raka, cukrzycy czy AIDS - tak oficjalnie uznało ONZ. Szacuje się, że w Polsce dotyka on jedną osobę na 300.
rozwiń zwiń