Ojciec w korytarzu, czyli co się dzieje z tatą, gdy pojawia się dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 19:00
Gdy w rodzinie pojawia się nowe życie, o ojcach się trochę zapomina. Nie jest to niestety rzadki przypadek i niejednokrotnie doprowadza do napięć między rodzicami.
Audio
  • Co się dzieje z tatą, gdy pojawia się nowe życie? (Matka Polka Feministka/ Trójka)
Ojciec w korytarzu, czyli co się dzieje z tatą, gdy pojawia się dziecko?
Foto: Glow Images/East News

Marcin (tata 4-latka) wspomina początkowy okres po narodzeniu syna jako trudny. – Teoretycznie wiadomo, że ma się coś zmienić, ale jednak nie jest to namacalne. Wiadomo, do czegoś się trzeba przygotować, ale tego czegoś nie ma. Do tej pory byliśmy we dwoje, więc żona ma uwagę męża, a mąż żony. Jesteśmy dla siebie tylko i wyłącznie, i jest strach przed tym, że pojawi się ktoś, kto już ma być najważniejszy. To lęk odsunięcia na bok – opowiada Marcin.
– Ojcowie przychodzą do szpitala, siadają na końcu łóżka i tak naprawdę nie wiedzą jak się zachować. Jakby między nimi, a kobietą i dzieckiem, którzy siedzą po drugiej stronie łóżka, była szklana zapora. "Ojciec w korytarzu" jest bardzo szpitalnym określeniem, wskazującym na to, że on nie bardzo wie co ze sobą zrobić – mówi Joanna Kondrat, mama 2-latka, która wzięła udział w kampanii "Początek w rodzinie". Akcja ma na celu wspierać na wczesnym etapie rodzicielstwa zarówno matki, jak i ojców. W ostatnich trzech latach psychoterapeuci w ramach tej kampanii udzielili 900 konsultacji rodzinnych.
Joanna Kondrat tłumaczy, że kobiety często nie mówią o swoich odczuciach, co przekłada się potem na pretensje. – Ona życzyłaby sobie, by mężczyzna podszedł i pogłaskał ją po ramieniu albo przejął dziecko, a ten biedny mężczyzna nie bardzo wie, co ze sobą zrobić – opowiada.
Dla mężczyzny moment pojawienia się nowego życia jest pewnym szokiem w relacji. – On jest na początku niesprecyzowany w czasie ciąży, bo to matka ma kontakt z dzieckiem. Nawet się do tego brzucha mówi, pamiętam, że śpiewałem. Niby się jakąś relację nawiązuje, ale nie było to nic konkretnego i z dzisiejszej perspektywy mogę powiedzieć, że nie spodziewałem się co mnie czeka – dodaje Marcin.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Jak po porodzie czuje się ojciec? W jaki sposób emocjonalnie przeżywają ten moment mężczyźni? Posłuchaj całej rozmowy.
Program "Matka Polka Feministka" prowadziła Joanna Mielewczyk.
(sm)

Zobacz więcej na temat: psychologia Trójka

Czytaj także

Jak skutecznie walczyć z kompleksami? "Nie wciskaj emocji innym"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 15:10
- Kompleksy to coś normalnego, każdy je ma i to nie jest dramat. Ważne jest jednak, żeby umieć z nimi żyć, żeby umieć sobie z nimi radzić – mówiła w Trójce Ewa Żeromska, pedagog i doradca rodzinny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać i rozwijać kreatywność u dorosłych?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 12:57
- Mamy bogatą ofertę treningów kreatywności, ale jak wybrać odpowiedni? - na to pytanie odpowiada prof. Krzysztof Szmidt, pedagog twórczości z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Intuicja - nawigator w świecie innych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 07:00
Jak działa intuicja? Czy można na niej polegać? Czy jest ona wyższą funkcją naszego umysłu? A może jest to coś, co w psychologii jest nazywane nadświadomością? O intuicji rozmawialiśmy w audycji "Dobronocka".
rozwiń zwiń