Komunizm zasługuje na drugą szansę?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 15:25
W audycji "Znaki zapytania" zapytaliśmy czy ideologia komunistyczna zasługuje na to, żeby ponownie wprowadzić ją w życie. Według Katarzyny Bratkowskiej, działaczki feministycznej, ten ustrój opiera się na wzajemnym szacunku ludzi, równości i wolności do realizowania siebie. Historyk i politolog prof. Antoni Dudek uważa natomiast, że na takie postawy warto się oburzać.
Audio
  • Komunizm zasługuje na drugą szansę? (Znaki zapytania/Trójka)
Komunizm zasługuje na drugą szansę?
Foto: Elemaki/wikimedia commons

- Chodzi o wizję takiego ustroju, który najbardziej ze wszystkich, by mi odpowiadał. Do tej pory komunizmu nigdzie nie wprowadzano. To były raczej próby budowania jego fundamentów - mówi Katarzyna Bratkowska. Jej zdaniem ten projekt opiera się na całkowitym uspołecznieniu środków produkcji i na zasadzie: każdemu według jego możliwości, każdemu wedle potrzeb.

Więcej odpowiedzi na intrygujące pytania na stronie audycji "Znaki zapytania">>

- Ustrój, o którym myślę, rządziłby się następującymi zasadami: bezwzględny szacunek wszystkich ludzi, równość, wolność do realizowania siebie. W historii były różne stany pośrednie. Po rewolucji październikowej nastąpiła eksplozja kulturalna, bardzo ciekawe rzeczy działy się w Rosji - opowiada gość audycji "Znaki zapytania". Według niej tzw. czerwony terror (masowe egzekucje w Rosji w 1918 roku) nie był sprawą istotną. - Trzeba się zawsze mierzyć z problemem, który mamy teraz, a nie z takim, który miał miejsce kilkadziesiąt lat temu - dodaje. - Kuba na przykład jest krajem, gdzie niski poziom życia jest rekompensowany innym tempem życia i brakiem rozwarstwienia - twierdzi Katarzyna Bratkowska.
Innego zdania jest uciekinierka z Kuby, z którą rozmawiał Marcin Gutowski. - Przyjechałam tu na kilka miesięcy i zostałam. Nie chcę tam wracać. Ludzie nie mają tam pieniędzy, czasami nie mają jedzenia, żyć tam jest bardzo ciężko. Nie ma pracy dla absolwentów szkół. Ci, którzy pracują, zarabiają bardzo mało, ok. 15 dolarów na miesiąc. Nie można kupić domu, nie można podróżować. Jest tam wielu ludzi, którzy nie mają nic. Muszą się prostytuować, żeby przeżyć - opowiada. Według Katarzyny Bratkowskiej to USA próbowały przeprowadzić zamach na Fidela Castro, a na Kubie ludzie nie głodują i na pewno nie z tego powodu uprawiają prostytucję. - Takie opowieści mają nami wstrząsnąć, ale jak im się bliżej przyjrzeć, to trochę brednia - twierdzi.

Historyk i politolog prof. Antoni Dudek mówi wprost, że na postawy wychwalające komunizm należy i warto się oburzać. - Proszę zwrócić uwagę, że z tak otwarta pochwałą komunizmu w polskiej przestrzeni publicznej nie mięliśmy jednak do czynienie przez wiele lat. Nie chciałbym, żeby moje dzieci wysłuchiwały od nauczyciela takie rzeczy - dodaje Antoni Dudek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy więcej o komunizmie. Ponadto, wspólnie ze Słuchaczami, szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

- po co światu broń jądrowa?

- gdzie pieprz rośnie?

Na audycję "Znaki zapytania" zaprasza Marcin Gutowski.

Audycja powstała we współpracy z Miesięcznikiem "ZNAK"

/

(mp/asz)
Zobacz więcej na temat: komunizm Kuba Trójka

Czytaj także

Poród to granica ludzkich możliwości

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 19:17
- Od zawsze to kobiety rodzą dzieci i od zawsze było to ryzykowne przedsięwzięcie. Dlaczego? Bo obwód główki niemowlęcia jest tylko o 10 procent mniejszy niż szerokość kanału rodnego - mówi neurobiolog, profesor Krzysztof Turlejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwanaście pytań, jak dwanaście tradycyjnych potraw na wigilijnym stole

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 21:01
Skąd przybieżeli do Betlejem pasterze? Jak wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi? Kto w żłobie leży? Chwała na jakiej wysokości? - to tylko kilka z dwunastu pytań, jakie pojawiły się "Znakach zapytania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat bez wojen? "Jest ich mniej, ale się prywatyzują"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 22:08
- Ciężko jest powiedzieć, ile dokładnie wojen toczy się obecnie na świecie. Niestety, jeśli chodzi o ich ograniczenie, jestem pesymistą – mówił w Trójce dr Kacper Rękawek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń