Biskupi u papieża Franciszka. Czy polski Kościół czeka zmiana?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 15:18
Ad limina Apostolorum (dosłownie: do progów apostołów) - tak nazywa się specjalna wizyta, którą co jakiś czas składają papieżowi biskupi z danego kraju. W lutym do Watykanu pojechali polscy biskupi. W audycji "Znaki zapytania" pytaliśmy, czy papież Franciszek zmieni polski Kościół?
Audio
  • Czy polski Kościół czeka zmiana? (Znaki zapytania/Trójka)
Papież Franciszek podczas mszy św. w Watykanie
Papież Franciszek podczas mszy św. w Watykanie Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Wizyta Ad limina jest też wymianą doświadczeń. Biskupi odwiedzają różne Kongregacje i Rady Papieskie, aby podzielić się własnymi obserwacjami i refleksjami na temat kondycji współczesnego Kościoła. Czego należy się spodziewać po 8-dniowej wizycie polskiego episkopatu w Watykanie i czy papież będzie strofował polskich hierarchów?

Kardynał Kazimierz Nycz przyznał, że ma dzieję, iż spotkanie w Watykanie wskrzesi w polskich biskupach zapał do głoszenia Ewangelii na wzór Franciszka. - Papież niezwykle mocno przypomina, że jesteśmy odpowiedzialni za wszystkich, czyli także tych, którzy do Kościoła sami już nie przyjdą (…). Niewątpliwie on głosi Ewangelię w kontekście smutków współczesnego świata, ale nie głosi smutków w kontekście Ewangelii. Myślę, że to bardzo istotny wydźwięk - mówił kardynał Nycz.

Inni biskupi przyznają, że hierarchom m.in. potrzebna jest pewna zmiana nastawienia i myślenia o Kościele. Każdy biskup - zdaniem rozmówców Marcina Gutowskiego - musi mieć świadomość, że "nie jest panem, czy księciem, ale jest pasterzem i ma się troszczyć o wiernych".

Więcej odpowiedzi na intrygujące pytania na stronie audycji "Znaki zapytania">>

Czy zatem papież Franciszek może upomnieć Polaków? Wiceszef Katolickiej Agencji Informacyjnej Tomasz Królak wątpi w taki scenariusz przypominając, że papieże nie są "bezdusznymi nadzorcami". - Zresztą dla papieża Franciszka właśnie otwarcie się i miłosierdzie jest bardzo ważne. Z pewnością biskupi i cały Kościół powinni wziąć sobie do serca słowa papieża o niebezpieczeństwie stagnacji. Chodzi o zajmowanie się Kościoła samym sobą i swoją strukturą, zamiast autentycznymi problemami wiernych - mówił Tomasz Królak.

Błażej Strzelczyk z "Tygodnika Powszechnego" podkreślał natomiast, że papież Franciszek reformuje Kościół inaczej, niż jego poprzednicy. - On nie robi zmian administracyjnych, nie ma specjalnych dokumentów, ale skupia się na mentalności. To oczywiście jest bardzo trudne. A czy zmieni polskich biskupów? Wydaje się, że będzie ciężko. Ale pamiętajmy, że Kościół to nie tylko biskupi, a także wierni - dodał Błażej Strzelczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znaleźć można więcej głosów na temat przyszłości polskiego Kościoła.

W "Znakach zapytania" sprawdziliśmy także ile kosztuje bezinteresowna pomoc oraz gdzie raki zimują. Program przygotował Marcin Gutowski.

(ei/ag)

Czytaj także

Kard. Nycz: w 2013 roku uświadomiliśmy sobie, że trzeba walczyć o rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 08:12
W mijającym roku politycy, samorządowcy, ale także i Kościół, jeszcze bardziej uświadomili sobie konieczność walki o rodzinę - ocenił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek: internet to dar Boży

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 19:41
Pochwałę internetu zawiera ogłoszone w Watykanie papieskie orędzie na 48. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Na świecie obchodzony on będzie w maju, a w Polsce w trzeciej dekadzie września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 polskich biskupów z wizytą w Watykanie. Zdają raport Franciszkowi

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 09:46
Każdy hierarcha przedstawia papieżowi sprawozdanie z tego, co dzieje się w jego diecezji. To pierwsza od 8 lat wizyta ad Limina Apostolorum.
rozwiń zwiń