X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marcin Rosłoń: piłka jest mściwa i nie wybacza błędów

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 16:00
Piłkarski mundial w Brazylii rusza już w tym tygodniu. W audycji "Znaki zapytania" zadaliśmy pytania dotyczące absolutnie fundamentalnych pikarskich prawd, które każdy kibic powinien poznać. M.in. dlaczego piłka jest okragła, a bramki są dwie? Czy rzuty karne to zawsze loteria? Skąd przekonanie, że niewykorzystane sytuacje się mszczą?
Audio
  • Marcin Rosłoń: piłka jest mściwa i nie wybacza błędów (Znaki zapytania/Trójka)
Fragment meczu Honduras - Anglia. Luis Garrido i Wayne Rooney
Fragment meczu Honduras - Anglia. Luis Garrido i Wayne RooneyFoto: EPA/RHONA WISE

Marcin Rosłoń - autor książki "Mowa trwa, czyli słownik piłkarskiej polszczyzny", komentator telewizji nc plus, były piłkarz - wyjaśnia, że najbardziej popularną piłkarską prawdą jest zdanie piłka jest okrągła, a bramki są dwie. - Ona każdemu przychodzi do głowy, bo z nią nie da się dyskutować - mówi.
Dlaczego niewykorzystane sytuacje się mszczą? - Gdy po każdym sezonie czy rozgrywkach zrobimy bilans punktów zdobytych szczęśliwie i punktów straconych nieszczęśliwie, to nigdy nie wyjdzie zero. Jeśli zdobyliśmy bramkę, to uważamy, że ją wypracowaliśmy. Jeśli przeciwnik strzela nam gola, to  mówimy, że straciliśmy go "niefartownie" - twierdzi gość audycji "Znaki zapytania".
Zdaniem Marcina Rosłonia piłka jest mściwa i nie wybacza błędów. - Tego doświadczyłem jako piłkarz na własnej skórze. Kiedy graliśmy mecze, gdy mieliśmy sytuację za sytuacją, a potem przeciwnicy strzelili nam gola, to drużyna rywali stawała się twierdzą nie do zdobycia. Ściskali taki skarb, którego nie chcieli już wypuścić - dodaje.
Kiedy gra się tak, jak przeciwnik pozwala? - Zawsze tak się gra. Gdy się przegrywa, to można to zdanie potraktować, jako usprawiedliwienie. Gdy się zwycięża, w kiepskim stylu przeważnie, to też można się odnieść do tego, że grało się tak, jak przeciwnik pozwalał. Świętych prawd jest cała masa. Ta jest zdecydowanie wyświechtana - mówi gość Marcina Gutowskiego.

Na audycję "Znaki zapytania" w niedzielę między 11.05 a 12.00 zaprasza Marcin Gutowski.

(mp, gs)

Zobacz więcej na temat: Marcin Gutowski SPORT Trójka

Czytaj także

Rosja nie umie się uwolnić od własnej potęgi?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:51
8 maja to rocznica zakończenia II wojny światowej. To jednak nie tylko historyczna data, ale swego rodzaju symbol, zwłaszcza w kontekście aktualnych wydarzeń międzynarodowych. W Trójce mówiliśmy o szczególnym znaczeniu tej daty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodziny z wyboru, czyli rodzicielstwo par homoseksualnych

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 17:21
- Najważniejsze jest, żeby troszczyć się o Zosię, uśmiechać się codziennie, kochać nawzajem, nie kłócić się w domu, a nie to, jaką jest się rodziną - mówi pani Ewa, która wraz z partnerką Joanną wychowuje dwuletnią Zosię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek w Ziemi Świętej. "Każdy chce wykorzystać tę wizytę"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 16:24
- Izraelskie media napiszą o złożeniu kwiatów na grobie Teodora Herzla jako poparciu dla idei syjonizmu, palestyńskie środki przekazu poświęcą uwagę wizycie papieża w obozie dla uchodźców i spotkaniu z prezydentem, oceniając, że to poparcie udzielone idei państwa palestyńskiego - przewiduje rabin David Rosen.
rozwiń zwiń