Niemen i Grappelli - muzyczne rarytasy od Michała Urbaniaka

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 15:00
Michał Urbaniak przyniósł do trójkowego studia trzy muzyczne niespodzianki. W audycji "Soul - muzyka duszy" mogliśmy posłuchać m.in. oryginalnej wersji utworu "High Horse", utworów nagranych ze Stéphanem Grapellim, Liroyem i Reni Jusis.
Audio
  • Muzyczne niespodzianki od Michała Urbaniaka (Soul - muzyka duszy/Trójka)
Michał Urbaniak
Michał UrbaniakFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Piosenkę "High Horse" Michał Urbaniak nagrał z Czesławem Niemenem podczas sesji w 1986 r. w Nowym Jorku. - To nagranie powstało w słynnym klubie Studio 54. Postanowiliśmy tam zrobić imprezę z artystami z Polski. Wszyscy tam byli, od Maryli Rodowicz po Czesława Niemena. Napisałem piosenkę, którą Czesław nagrał. Gram tam na wszystkich instrumentach od klawiszowych po perkusyjne. Maksisingiel z tym utworem został wydany tylko dla gości tej imprezy - mówi gość Hirka Wrony.

Michał Urbaniak: w Nowym Jorku czuję się wolny [WIDEO]

Druga premiera to niepublikowane nagranie utworu "Summertime" Urbaniaka z francuskim jazzmanem Stéphanem Grappellim. Artysta przyniósł do Trójki również nieznany do tej pory szerszej publiczności materiał zrealizowany - w ramach projektu "Urbanator" - z polskimi artystami - Liroyem, Reni Jusis i Yaro.

Gość Hirka Wrony mówił też o zbliżających się "Urbanator Days", czyli warsztatach z muzykami i jam session. To miejsce dla amatorów, studentów, uczniów szkół muzycznych, a także wszystkich utalentowanych ludzi, niezależnie od wykształcenia i stopnia zaawansowania muzycznego, którzy chcą grać, śpiewać lub rapować.

3 października odbędą się warsztaty w warszawskim Domu Kultury im. Stefana Żeromskiego, 4 października jam session w warszawskim amfiteatrze w Parku Sowińskiego. - W warsztatach może wziąć udział każdy, kto na czymkolwiek gra, śpiewa, robi muzykę w komputerze albo jest dj-em. Przez 7 poprzednich edycji wydarzenia odkrylismy kilka znakomitych zawodowych zespołów, m.in. Bike Space - opowiada Michał Urbaniak.

Spotkania prowadzą muzycy z kręgu "Urbanatora", czyli międzynarodowego przedsięwzięcia Michała Urbaniaka, w skład którego wchodzą gwiazdorskie indywidualności muzyczne, m.in.: Femi Temowo, Otto Williams, Troy Miller, Paul Stacey, Janek Smoczyński, Marcin Pospieszalski, Xantone Blacq.

Na audycję "Soul-muzyka duszy" zapraszamy w czwartki od 23.05 do północy.

(mp, ei/mat.promocyjne)

Czytaj także

Czesław Niemen - jego piosenki bez niego nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 05:35
To był niezwykły dzień i niezwykła okazja, a zatem w "Offensywie" pojawili się również niezwykli goście. W 10. rocznicę śmierci Czesława Niemena do studia Trójki zawitali wybitni artyści, by opowiedzieć o Niemenie i jego muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy znakomitego saksofonistę Tomasza Szukalskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 17:00
Pierwsze sierpniowe wydanie "Kwadransu Jazzu" Michał Margański poświęcił Tomaszowi "Szakalowi" Szukalskiemu. 2 sierpnia obchodzimy drugą rocznicę śmierci muzyka, którego Zbigniew Namysłowski określił jako człowieka niezwykle czułego na dźwięk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woobie Doobie grają ze sobą dla przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:18
- Mamy to szczęście, że zajmujemy się produkowaniem, komponowaniem, pracujemy przy wielu projektach i cały czas robimy to co lubimy - mówił w "Soul-muzyka duszy" Michał Grymuza, członek grupy Woobie Doobie. Zespół wydaje właśnie swoją trzecią płytę.
rozwiń zwiń