X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O książce Jerzego Jurandota "Miasto skazanych"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:00
Jerzy Jurandot: autor słów takich piosenek, jak "Ada to nie wypada" czy "Wiosną mi bądź", współscenarzysta komedii "Mąż swojej żony" i "Przygoda z piosenką" (obu według własnych sztuk teatralnych), wieloletni dyrektor Teatru Syrena...
Grudzień 1960 roku. Stefania Grodzieńska i Jerzy Jurandot w swoim mieszkaniu
Grudzień 1960 roku. Stefania Grodzieńska i Jerzy Jurandot w swoim mieszkaniuFoto: Jan Tymiński

Posłuchaj audycji: O życiu kulturalnym w getcie we wspomnieniach Jurandota

Stefania Grodzieńska, jego żona: tancerka i aktorka, felietonistka i autorka skeczów kabaretowych, w ostatnich latach życia obecna na łamach "Gazety Wyborczej" jako ironiczna komentatorka codziennych wydarzeń...

Te wyciągi z życiorysów są prawdziwe, tak się ich kojarzyło od dziesięcioleci. Tymczasem oboje mieli za sobą dramatyczne doświadczenie, gdy na mocy ustaw norymberskich znaleźli się w 1940 roku w warszawskim getcie, skąd dzięki przyjaciołom udało im się uciec w roku 1942. Jerzy Jurandot - za zgodą podziemnych władz ZASPu - współtworzył tam i prowadził Teatr Femina. Jak wspomina ich córka: "...nie wypierali tych dwóch lat, tylko postanowili iść dalej. Dlatego w domu przez całe lata nigdy nie mówiło się o getcie... Nie chcieli opowiadać, a ja to szanowałam".

Tymczasem nakładem Muzeum Historii Żydów Polskich ukazał się tom tekstów Jerzego Jurandota i Stefanii Grodzieńskiej. Składają się nań niepublikowane nigdy rękopisy wspomnień satyryka, poświęcone dzieciom getta wiersze Grodzieńskiej (ogłoszone raz, w 1949 roku, pod pseudonimem) oraz zachowany w Archiwum Ringelbluma tekst... komedii Jurandota, wystawionej w Feminie, a mówiącej o przeludnieniu w getcie. "To jedno potrafili przecież Żydzi zawsze - komentował autor - śmiać się ze swego nieszczęścia". Dziś czyta się ten utwór z trudną do opisania kombinacją uczuć, gdyż jest on zabawny i straszny jednocześnie - zwłaszcza, gdy się pamięta, że prawdopodobnie wszyscy widzowie i większość aktorów została zamordowana niespełna rok po premierze.

O książce Jerzego Jurandota "Miasto skazanych" (z dodaniem wierszy Stefanii Grodzieńskiej "Dzieci getta") będziemy dziś rozmawiać z redaktorką tomu, Agnieszką Arnold oraz z historykami:  dr Hanną Węgrzynek z Żydowskiego Instytutu Historycznego i z dr. Pawłem Szapiro.

Zapraszamy - Sylwia Hejj i Jerzy Sosnowski

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od 21.05 do 22.00

Czytaj także

Fascynująca historia szklanki, czyli "musztardówka" i wiele więcej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 15:13
Jak wyglądało projektowanie i masowa produkcja szklanek - także legendarnych "musztardówek", w których podawano nawet wódkę? W "Trójkowym wehikule czasu" opowiedział o tym znakomity projektant ceramiki i pasjonat tematu - Bogdan Kosak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tajne państwo", czyli jak Jan Karski wstrząsnął Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:10
O Janie Karskim mówi się, że próbował zatrzymać zagładę europejskich Żydów. Niestety, nieskutecznie. W 1942 roku starał się obudzić sumienie wielu narodów i skłonić je do podjęcia jakichkolwiek kroków, które mogłyby pomóc w uratowaniu milionów ludzi. O tym niezwykłym człowieku rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielka odmowa" i mity komunizmu, z którymi trudno się rozstać

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 02:30
- Wybory każdej z postaci książki są niejednoznaczne. One uosabiają pewien fragment naszej mitologii narodowej dotyczącej komunizmu - mówi Dariusz Rosiak. Autor "Wielkiej odmowy" był gościem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń