X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zapraszamy na wieczór noblowski w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 08:00
W Sztokholmie trwa Tydzień Noblowski. 10 grudnia – rocznica śmierci Alfreda Nobla - jest tradycyjnie dniem wręczenia nagrody.
Alfred Nobel
Alfred NobelFoto: wikipedia/Gosta Florman

Datę ustanowił sam Alfred Nobel, co w 1895 roku zostało zapisane w testamencie. Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - francuski pisarz, urodzony w Paryżu w 1945 roku, odbiera z rąk króla Szwecji czek (8 mln. koron) oraz dyplom i medal w Filharmonii w Sztokholmie. Nobel Prize otrzymują także laureaci w dziedzinie: fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny oraz w dziedzinie nauk ekonomicznych (Nagroda Banku Szwedzkiego In Memory of Alfred Nobel). Pokojowy Nobel wręczany jest tego dnia w Oslo.

My, także tradycyjnie, w wieczór 10 grudnia, rozmawiamy o literackim Noblu. Tym razem niemal wyłącznie przez telefon. Naszymi gośćmi będą: Piotr Cegielski - były korespondent Polskiego Radia oraz eks-dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie, a także autorka jedynego nowego polskiego przekładu powieści Noblisty - Bożena Sęk.

Skomentujemy Wykład Noblowski (Nobel Lecture) Patricka Modiano, wygłoszony - znów zgodnie z tradycją - 7 grudnia w Szwedzkiej Akademii. Piotr Cegielski obserwuje wydarzenia Tygodnia Noblowskiego, możemy więc jak zwykle spodziewać się wielu ciekawostek.

Wraz z panią Bożeną Sęk przyjrzymy się, przetłumaczonej przez nią "Perełce", powieści Modiano z 2001 roku, wydanej właśnie przez Wydawnictwo Sonia Draga.

Ukazały się ponadto wznowienia kilku powieści Noblisty; dwa w wydawnictwie Znak: "Nawroty Nocy" oraz "Willa Triste". Fragmenty tej drugiej przeczyta Rafał Kronenberger - aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Patrick Modiano nie jest pisarzem powszechnie znanym. Dzięki Nagrodzie Nobla jego proza ma szansę do nas trafić. Wyczulonym na czystą literacką frazę sprawi przyjemność. Historie, które opowiada Modiano, krążą wokół pamięci, poszukiwania własnej tożsamości, czarują aurą tajemnicy. Dla zmęczonych pretensjonalnym przeładowaniem "postmoderny" mogą przynieść rodzaj wytchnienia, choć momentami będą sprawiały ból, jeśli coś "wyparliśmy" z naszej świadomości …

Do usłyszenia w środę (10.12) o godzinie 21.05.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca

Czytaj także

Nobel 2014. "Willa Triste" Modiano w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 06:20
Przedstawiamy powieść laureata tegorocznej literackiej Nagrody Nobla Patricka Modiano "Willa Triste" w znakomitej interpretacji Andrzeja Mastalerza.
rozwiń zwiń