Andrzej Turski - legenda radia i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 14:00
Ukazała się właśnie książka zatytułowana "7 dni. Świat Andrzeja Turskiego". Jej autorkami są dwie dziennikarki telewizyjne: Urszula Chincz - córka bohatera oraz Anna Morawska - "telewizyjna córka".
Andrzej Turski z reporterem Trójki Janem Niebudkiem na premierze przedstawienia Trójka do potęgi
Andrzej Turski z reporterem Trójki Janem Niebudkiem na premierze przedstawienia "Trójka do potęgi" Foto: PR/W.A. Jurzyk

Miał jeden z najbardziej charakterystycznych głosów w historii Polskiego Radia. W młodości grał w zespołach big-bitowych. Potem prowadził m.in. listę przebojów Studia Rytm i Radiokurier. Współtworzył Teleekspress, w stanie wojennym reaktywował Program Trzeci - i choć czasy były dla uczciwego dziennikarstwa złe, sprawił, że ten okres historii Trójki możemy wspominać bez wstydu. Prowadził w telewizji "7 dni świat" i "Panoramę". Jednego z ostatnich wywiadów w życiu udzielił na naszej antenie w audycji "Trójkowy wehikuł czasu" 5 października 2013 roku. Miesiąc później zapadł w śpiączkę. Zmarł 31 grudnia 2013 roku.

Andrzej Turski w Polskim Radiu - wyjątkowe nagrania i zdjęcia >>>

Ukazała się właśnie książka zatytułowana "7 dni. Świat Andrzeja Turskiego". Jej autorkami są dwie dziennikarki telewizyjne: Urszula Chincz, córka bohatera, oraz Anna Morawska, "telewizyjna córka". (Andrzej Turski określał jako swoje "telewizyjne dzieci" ludzi, którzy zdobywali pod jego skrzydłami szlify zawodowe).

***

O Andrzeju Turskim będziemy we wtorek (26.05) rozmawiać z panią Anną Morawską. Zapraszamy - Sylwia Hejj i Jerzy Sosnowski.

Czytaj także

Dzień Zwycięstwa, czyli pewna wizja historii

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 16:30
9 maja był w krajach obozu socjalistycznego, więc i w Polsce, obchodzony jako Dzień Zwycięstwa lub Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polski inna niż wszystkie. Od żartu do spraw najważniejszych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 04:52
- Historia sprzedawana ludziom powinna być opowiadaniem. Dobrze, gdyby rzucili na nią okiem akademicy i historycy, by nie było tam jawnych bzdur, ale proporcje powinny być wyważone - mówi Jan Wróbel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Saramonowicz o tym jak trudno być mężczyzną

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 03:39
- Nie postrzegam siebie jako ambasadora traum męskich, ale od czasów "Testosteronu" próbuję opowiedzieć o tym, jak trudno jest być człowiekiem, gdy się jest mężczyzną - mówi Andrzej Saramonowicz.
rozwiń zwiń