Andrzej, syn Witolda

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 11:03
11 listopada gościem Michała Nogasia w specjalnej audycji był 83-letni Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda - skazanego na karę śmierci w pokazowym procesie przez komunistyczne władze i zastrzelonego w więzieniu na Mokotowie w Warszawie 25 maja 1948 roku.
Audio
Andrzej Pilecki w swoim mieszkaniu na warszawskim Muranowie, w tle portret jego ojca
Andrzej Pilecki w swoim mieszkaniu na warszawskim Muranowie, w tle portret jego ojca Foto: Michał Nogaś

- Spędziliśmy razem tylko kilka lat życia i była to prawdziwa sielanka - mówi Andrzej Pilecki. - Potem ojciec poszedł na wojnę i widywaliśmy się ukradkiem, na chwilę. Aż wreszcie został aresztowany i straciliśmy go. Naiwnie myśleliśmy, że człowiek z taką wiedzą i doświadczeniem będzie Polsce potrzebny.

Gdy pod koniec września na ekrany film wszedł fabularyzowany dokument "Pilecki", jego twórcy - Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl - wydali również książkę "Śladami mojego taty". To rozmowa z synem rotmistrza. Wtedy poznałem go po raz pierwszy, dzięki lekturze. I pomyślałem, że chciałbym zadać mu kilka pytań od siebie.

Pan Andrzej, jak przyznał, lekko zmęczony całą wrzawą wokół filmu, ale szczęśliwy z powodu zainteresowania osobą ojca-bohatera, zgodził się na rozmowę. Zaprosił mnie do swojego mieszkania na warszawskim Muranowie, gdzie mieszka od kilkudziesięciu lat. Tam miało miejsce nagranie, które zaprezentowaliśmy w audycji.

Syn rotmistrza przez lata musiał milczeć. Gdy już wolno było mówić, zaczął spotykać się z ludźmi, którzy ojca znali i pamiętali, szukał pamiątek i wspomnień.

Witold Pilecki w trakcie procesu (Wikimedia Commons) Witold Pilecki w trakcie procesu (Wikimedia Commons)

Na naszej antenie opowiada o codziennym życiu w Sukurczach, rodzinnym majątku na terenach obecnej Białorusi, o pożegnaniu z ojcem, o byciu synem wroga ludu i o odzyskiwaniu pamięci o człowieku, który dał się aresztować podczas łapanki, by dostać się do KL Auschwitz i napisać raport o traktowaniu więźniów, o ich sytuacji, który współtworzył Tajną Armię Polski i którego skazano na śmierć za bycie... wrogiem ojczyzny, jak usłyszał w trakcie pokazowego procesu

***

Tytuł audycji: Audycja o rtm. Witoldzie Pileckim
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 11.11.2015
Godzina emisji: 12:07

 

 

Czytaj także

Pałac Kultury i Nauki - historia w reportażach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 11:35
- Wiem z doświadczenia, że nasi słuchacze bardzo lubią przemyślane i świetnie ułożone antologie reportażu - mówi Michał Nogaś, który w kolejnym odcinku audycji "Trójkowy znak jakości" poleca teksty o Pałacu Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wtedy. O powojennym Krakowie" - długo oczekiwana książka zdobywczyni Nike

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 10:37
W 2002 roku Joanna Olczak-Ronikier otrzymała nagrodę Nike za książkę "W ogrodzie pamięci". Czytelnicy, którzy pokochali opisany w niej świat, właśnie doczekali się kontynuacji tej wciągającej historii.
rozwiń zwiń