Filmowe kompozycje Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 12:17
Krzysztof Komeda (1931-1969) jest legendą polskiego jazzu - i słusznie, ale ostatnie lata wypełniało mu przede wszystkim komponowanie muzyki filmowej.
Krzysztof Komeda
Krzysztof KomedaFoto: Archiwum PAP

Gdyby nie tragiczny i absurdalny wypadek, jego kariera mogłaby być jedną z największych karier Polaków w Hollywood. A przecież jeszcze w 1956 roku muzyk wahał się, czy jednak nie ulec naciskowi rodziny i nie poświęcić się do końca laryngologii (do czego zresztą również był predestynowany).

Opowiada o tym wszystkim książka, która się właśnie ukazała: wspomnienia Zofii Komedowej Trzcińskiej (1929-2009), częściowo spisane przez Autorkę, a częściowo przez jej syna, Tomasza Lacha, i przez niego po śmierci matki opracowane. Noszą tytuł "Nietakty" i pokazują nam niezwykły związek dwojga ludzi na tle Krakowa, Warszawy, Skandynawii i Stanów Zjednoczonych w jednej z najbardziej rozgorączkowanych dekad XX wieku.

W Wehikule będziemy gościć pana Tomasza Lacha, a naszemu spotkaniu będą towarzyszyć filmowe (w większości) kompozycje Krzysztofa Komedy, w tym absolutne białe kruki: nigdy jeszcze nie prezentowane szerzej nagrania domowe, zdradzające, jak rodziła się jego muzyka...

Gorąco zapraszamy - AO & JS

***

Na audycję Jerzego Sosnowskiego i Agnieszki Obszańskiej "Trójkowy wehikuł czasu" zapraszamy w sobotę (23.01) od godziny 15.05 do 16.00.

Czytaj także

Kolędy i pastorałki sprzed kilku dekad

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 18:00
Grupa Bluesowa Stodoła, Czerwone Gitary, Skaldowie. Przypominamy nagrania inspirowane Bożym Narodzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rok w rytm muzyki z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 13:33
Już tradycyjnie pierwszy Wehikuł w nowym roku ma charakter "wydania dla fonoamatorów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oto jak cały naród budował swoją stolicę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 09:00
- We Wrocławiu rozbierano budynki, a uzyskane miliony cegieł przewożono do Warszawy, by ją odbudować - opowiadał varsavianista Jan Mencwel.
rozwiń zwiń