Rodzeństwo - relacja wyjątkowa

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 13:30
W tej audycji o jednej z ważniejszych i trudniejszych relacji rodzinnych, czyli o rodzeństwie.
Rodzeństwo - trudna i ważna relacja rodzinna
Rodzeństwo - trudna i ważna relacja rodzinnaFoto: pixabay.com/White77

Rodzeństwo - gdy są mali trudno im obejść się bez rywalizacji: o względy rodziców, o przywileje, o to kto pierwszy, kto więcej i kto lepiej. Bez zazdrości o czas i miłość rodziców, bez wiecznych przepychanek, podszczypywań i bardzo często bójek. Z drugiej strony to zupełnie wyjątkowa relacja i bardzo cenna miłość, która w dorosłym życiu przerodzić się może w piękną rodzinną przyjaźń.

Nie zawsze jednak opowieść o rodzeństwie kończy się szczęśliwie. O tym, co my rodzice możemy zrobić, żeby zakończyła się happy endem porozmawiam z moimi gośćmi tuż po północy. Zapraszam do rozmowy również państwa, można a nawet trzeba będzie do nas dzwonić, a jeśli chcą mnie państwo zainspirować, już teraz można do mnie napisać katarzyna.pruchnicka@polskieradio.pl

Będę mieć również kilka praktycznych rad dla rodziców, którzy zastanawiają się nad wyborem nosidła dla malucha. Pani Marlena Świrk, doula, edukatorka i propagatorka karmienia piersią i noszenia dzieci w chustach, zupełnie wyjątkowa osoba, opowie o tej coraz bardziej popularnej, w niektórych środowiskach bardzo modnej alternatywie dla nosidła. Pani Marlena jest wyjątkowa osobą również z innego powodu. Zanim weszła w kobiecy świat, karmienia, rodzenia, noszenia i chust była policjantką.

A na koniec audycji jak zwykle coś do czytania dla rodziców i dzieci.

Z Ewą Świerżewską porozmawiam o pięknej książce "Jak dwie krople wody" Francuzki, Vanessy Simon-Catelin.

***

Na "Godziny wychowawczej" we wtorek (19.07) od północy do godz. 2.00 zaprasza Katarzyna Pruchnicka.


Czytaj także

Jak wychowywać i nie rozpieszczać?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 09:00
"Dziecka nie da się rozpieścić dawaniem mu za dużo tego, czego naprawdę potrzebuje. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE. (...) Jednak tak rozwijają się tylko te dzieci, które dostają za dużo tego, co niepotrzebne."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uważaj na to, co przekazujesz swojemu dziecku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:59
- Dzieci chłoną emocje rodziców niewidzialnym systemem wrażliwości. Smutna i niezadowolona mama przekazuje dziecku smutek i niezadowolenie - mówi psycholog dr Ewa Woydyłło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między samodzielnością a nadopiekuńczością

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:00
- Samodzielność to bardzo trudny temat, zarówno z perspektywy dziecka, jak i rodzica. Bo nikt nas nie uczy, kiedy jest na nią dobry moment - mówiła w Trójce Katarzyna Rozmarynowska, psycholożka.
rozwiń zwiń