Ożywianie sampli, czyli Skalpel przepisany na nuty

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 12:00
Najpierw były winylowe płyty, potem zespół Skalpel wycinał fragmenty z tych wydawnictw, wykorzystując je w swoich utworach, potem przełożył muzyczne kolaże na żywy skład instrumentalny.
Skalpel i Big Band Patryka Piłasiewicza podczas próby otwartej
Skalpel i Big Band Patryka Piłasiewicza podczas próby otwartejFoto: Bartosz Hołoszewicz

Historia w pewien sposób zatoczyła koło. Najpierw jazz rejestrowany na "setkę", potem precyzyjne cięcie otwierające podróż w świat muzyki tworzonej przy pomocy komputerów, aż wreszcie powrót na scenę, na której muzycy "ożywiają" sample.

Odegranie muzyki Skalpela nie byłoby możliwe gdyby nie jej przepisanie. Tu w jedynie znanym dla Patryka Piłasiewicza języku. (Foto: Michał Margański) Odegranie muzyki Skalpela nie byłoby możliwe, gdyby nie jej przepisanie. Tu w jedynie znanym dla Patryka Piłasiewicza języku (foto: Michał Margański)

W sobotni wieczór na OFF Festivalu dojdzie do tego nietuzinkowego przedsięwzięcia. Zespół Skalpel wspólnie z Big Bandem Patryka Piłasiewicza zagra utwory, które pojawiły się na płytach Marcina Cichego i Igora Pudło. Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały kilka miesięcy. W maju, w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, doszło do próby otwartej, w trakcie której publiczność pierwszy raz miała okazję przysłuchać się temu eksperymentowi. Całość procesu rejestrował Michał Margański. Dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia na bazie zebranych nagrań postanowił przygotować reportaż przedstawiający zarówno historię owej transkrypcji, jak również kontekst, w jakim do niej doszło.

Z zapisu znanego tylko nielicznym powstały nuty. (Foto: Michał Margański) Z zapisu znanego tylko nielicznym powstały nuty (foto: Michał Margański)

Mimo iż na co dzień słyszymy o wielu tego typu eksperymentach, to ten jest znacznie bardziej skomplikowany. – Chodzi przecież o przełożenie różnych skrawków materiału na jedną płaszczyznę – zaznacza autor reportażu Michał Margański. – Taki zabieg może powodować niestrojenie. Mnie w kontekście całej historii Skalpela ów pomysł wydał się niesamowity. Właśnie dlatego postanowiłem uwiecznić całe zdarzenie zwłaszcza, że wychodzi ono znacznie dalej niż tylko koncert, który odbędzie się na OFF Festival – dodaje.

Premiera reportażu Michała Margańskiego odbędzie się w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia. Początek w czasie, kiedy spora część Słuchaczy będzie zmierzać na OFF Festival.

***

Na audycję "Anagrammargana" w piątek (3.08) od godz. 15.05 do 16.00 zaprasza Michał Margański.