"Święta bez granic 2018". Pierwsza licytacja przed nami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Święta bez granic 2018". Pierwsza licytacja przed nami
"Święta bez granic 2018" – pierwsza licytacja Foto: PR

Zestaw płyt z autografem Jean-Michela Jarre'a, wyjątkowy krzyż od Kory, obraz Piotra Czajkowskiego, filiżanka i strona scenariusza od Krzysztofa Zanussiego, oryginalne wydania winyli z filmów o Panu Kleksie z autografem Piotra Fronczewskiego i statuetka Srebrne Usta 2017 od Witolda Waszczykowskiego – oto przedmioty, które będzie można zdobyć podczas pierwszej licytacji w ramach akcji "Święta bez granic 2018".

W piątek 30 listopada słuchacze Programu 3 Polskiego Radia usłyszą charakterystyczne słowa Kuby Strzyczkowskiego: "Po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci… Sprzedane!".

<<<Święta bez granic 2018 – wszystko o akcji>>>

A to wszystko w trakcie licytacji pamiątek podarowanych przez znane osoby – przyjaciół Trójki na potrzeby akcji "Święta bez granic 2018". Dochód z tej oraz kolejnych aukcji organizowanych przez Trójkę wspólnie z Fundacją Świętego Mikołaja zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom z Mariupola na Ukrainie.

Radiowa Trójka już od 26 lat prowadzi akcje charytatywne, na które pozyskuje środki m.in. z corocznych licytacji i sprzedaży płyt ze słynnym "Karpiem", czyli świąteczną piosenką Programu 3. W tym roku celem akcji, organizowanej we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja, jest zebranie środków na pomoc dzieciom z Mariupola na wschodzie Ukrainy.

Rok temu zachęcaliśmy Państwa do udziału w akcji charytatywnej na rzecz dzieci z Aleppo w Syrii. "Wojna wywróciła ich życie do góry nogami" – pisaliśmy w książeczce do płyty "Święta bez granic 2017". Tym razem chcielibyśmy prosić o wsparcie dla najmłodszych mieszkańców Mariupola na Ukrainie. Od ponad 4 lat na wschodzie kraju toczy się wojna z siłami prorosyjskimi. Linia frontu przebiega tuż obok miasta. Sto tysięcy osób, z czego większość to dzieci, uciekło do Mariupola z terenów objętych walkami. Żyją w bardzo trudnych warunkach, w nieustannym zagrożeniu. Dlatego w tym roku – podczas akcji "Święta bez granic 2018" – chcemy pomóc dzieciom z Mariupola – mówią dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia, którzy tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia nagrali specjalny utwór przewodni akcji, czyli kultowego "Karpia".

Zebrane środki trafią do dzieci z Mariupola. – Doskwiera im brak poczucia bezpieczeństwa, bieda, brak dostępu do edukacji, nietolerancja. Potrzebują pomocy w integracji i wsparcia psychologicznego. Chcemy pomóc dzieciom w wieku szkolnym z rodzin wewnętrznie przesiedlonych, rodzin ubogich i sierotom – informuje Fundacja Świętego Mikołaja.


***

Oto przedmioty, które będzie można zdobyć podczas pierwszej licytacji (30 listopada 2018, godz. 16-19), którą poprowadzi Kuba Strzyczkowski:


PIĘKNIE WYDANY ZESTAW PŁYT Z AUTOGRAFEM JEAN-MICHELA JARRE'A

fot. Marek Dakowski fot. Marek Dakowski

40 lat temu ukazała się legendarna już płyta "Equinoxe", a od 16 listopada tego roku dostępny jest – nawiązujący do tamtego wydawnictwa – album pt. "Equinoxe Infinity". Obie płyty w wersji winylowej oraz CD, a także kod do plików cyfrowych i cztery plakaty znajdują się w efektownym pudełku, na którym słynny francuski kompozytor muzyki elektronicznej złożył swój podpis. Jean-Michel Jarre zrobił to przy okazji niedawnej wizyty w Trójce. Podczas specjalnego wieczoru słuchacze zgromadzeni w studiu im. Agnieszki Osieckiej mieli okazję przedpremierowo wysłuchać płyty "Equinoxe Infinity".

fot. Marek Dakowski fot. Marek Dakowski



WYJĄTKOWY KRZYŻ – ELEMENT SCENICZNEJ BIŻUTERII KORY

fot. Marek Dakowski fot. Marek Dakowski

Kora była artystką charyzmatyczną i wszechstronną, a tekstami piosenek i ich interpretacjami zafascynowane są kolejne pokolenia fanów. Wokalistka grupy Maanam zmarła w lipcu tego roku. Dar na Trójkową aukcję przekazał jej mąż Kamil Sipowicz. To ozdobny krzyż – element biżuterii. Kora lubiła przedmioty, które łączyły w sobie ciekawą formę, motywy i kolory. Czarny krzyż z fioletowymi kamieniami wykorzystywała w trakcie swoich występów, a dostała go od innej artystki – Elżbiety Klemensowicz (znanej także jako Ella K., tworzącej na co dzień w Paryżu). 


OBRAZ PIOTRA CZAJKOWSKIEGO Z PARYSKIEGO CYKLU "METRO"

fot. ThisWayDesign fot. ThisWayDesign

Piotr Czajkowski, rocznik 1973, autor kilkuset obrazów, rysunków i grafik. Związany z Łodzią – tu się urodził, jest absolwentem i wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. O pracach z jego cyklu "Metro" z entuzjazmem wypowiadali się m.in. znakomici aktorzy Andrzej Seweryn i Juliet Binoche.

fot. ThisWayDesign fot. ThisWayDesign

A cykl "Metro" to oryginalna kolekcja obrazów i rysunków Piotra Czajkowskiego, którą zapoczątkował w 2012 roku. Zaintrygowany podziemnym światem Paryża tworzy spójne i konsekwentne układy kompozycyjne, literując poszczególne frazy autentycznych nazw paryskiego metra, z których układa nieskończone ciągi znaczeniowe. Premierowa odsłona "Metra" odbyła się w Alliance Française w Łodzi w 2013 roku. Artysta swoje prace pokazywał kolejno na licznych prestiżowych wystawach w kraju i za granicą (w Paryżu w Grand Palais podczas wystawy Art Capital w 2017 oraz na Corrousel Du Louvre w 2016). Obrazy i rysunki z cyklu "Metro" znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Niemczech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. Na licytacji w Trójce obraz pt. "Concorde", o wymiarach 130x90 cm, namalowany specjalnie z myślą o akcji "Święta bez granic 2018".

fot. ThisWayDesign fot. ThisWayDesign


PAMIĄTKOWA FILIŻANKA I STRONA TYTUŁOWA SCENARIUSZA NAJNOWSZEGO FILMU KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO Z AUTOGRAFEM REŻYSERA

fot. Marek Dakowski fot. Marek Dakowski

W dniu premiery najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego, zatytułowanego "Eter", w Trójce do zdobycia strona tytułowa scenariusza (wraz z kolejną stroną), obowiązkowo opatrzona autografem reżysera. A to nie wszystko. Reżyser "Barw ochronnych" przekazał na licytację także ulubioną, ręcznie malowaną filiżankę do kawy, przez co jego domowy serwis nie jest już kompletny. Dziękujemy za ten gest i w związku z tym prosimy o hojne licytowanie.


ORYGINALNE WYDANIA WINYLI "AKADEMIA PANA KLEKSA" I "PODRÓŻE PANA KLEKSA" Z AUTOGRAFEM PIOTRA FRONCZEWSKIEGO

fot. Adam Sobieraj fot. Adam Sobieraj

Któż nie pamięta szalonego profesora z burzą loków, wąsami, brodą, okrągłymi okularami i pieprzykami na twarzy? Pokolenie obecnych 40-latków na pewno ma doskonale zachowaną w pamięci postać Pana Kleksa, odtwarzanego przez Piotra Fronczewskiego. Filmy, w reżyserii Andrzeja Grabowskiego, takie jak "Akademia Pana Kleksa" i Podróże Pana Kleksa" dostarczały nam emocji nie tylko związanych z akcją i humorem, ale także z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Na aukcji dwie winylowe płyty (pierwsze wydania odpowiednio z 1983 i 1985 roku) z dedykacją Pana Kleksa… to znaczy Piotra Fronczewskiego, znakomitego aktora, który niedawno przypomniał się słuchaczom Trójki, czytając ostatnią książkę napisaną przez Janusza Głowackiego ("Bezsenność w trakcie karnawału").


STATUETKA SREBRNE USTA 2017 OD WITOLDA WASZCZYKOWSKIEGO

fot. Marek Dakowski fot. Marek Dakowski

W zeszłym roku świat dowiedział się o nowym państwie, z którym Polska miała szanse nawiązać przyjazne relacje. San Escobar. Przejęzyczenie ówczesnego ministra spraw zagranicznych docenili słuchacze Trójki i w plebiscycie Srebrne Usta najliczniej zagłosowali właśnie na tę wypowiedź. Podczas gali w kwietniu tego roku w studiu im. Agnieszki Osieckiej Witold Waszczykowski zapowiedział, że przekaże zwycięską statuetkę na charytatywną akcję Trójki. Tak też się stało. Polecamy bardzo Trójkową pamiątkę i przypominamy, że nasz plebiscyt ma już ponad ćwierć wieku.

Polecane