"Święta bez granic 2018". Pierwsza licytacja za nami!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 19:15
215 789 złotych przyniosła pierwsza tegoroczna licytacja w ramach akcji "Święta bez granic". Dochód trafi do Fundacji Świętego Mikołaja, która przekaże je na rzecz dzieci z Mariupola.
Audio
  • Przyjaciele Karpia 2018 "Karpie dwa"
  • Podsumowanie pierwszej licytacji w ramach akcji "Święta bez granic" (Serwis Trójki)
  • Piotr Czajkowski o swoim obrazie z paryskiego cyklu "Metro" (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Kamil Sipowicz opowiada o wyjątkowym krzyżu – elemencie scenicznej biżuterii Kory (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Piotr Fronczewski zachęca do licytacji oryginalnego wydania winyli "Akademia pana Kleksa" i "Podróże pana Kleksa" z jego autografem (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Piotr Metz o historii pięknie wydanego zestawu płyt z autografem Jean-Michela Jarre'a (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Krzysztof Zanussi o pamiątkowej filiżance i stronie tytułowej scenariusza najnowszego filmu reżysera z autografem (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Izabela Stawicka, Joanna Paciorek, Dariusz Karłowicz z Fundacji Świętego Mikołaja o zeszłorocznej i tegorocznej akcji "Święta bez granic" (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Święta bez granic 2018  pierwsza licytacja
"Święta bez granic 2018" – pierwsza licytacja Foto: PR

W piątek 30 listopada słuchacze Programu 3 Polskiego Radia usłyszeli charakterystyczne słowa Kuby Strzyczkowskiego: "Po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci… Sprzedane!". 

<<<Święta bez granic 2018 – wszystko o akcji>>> 

A to wszystko w trakcie licytacji pamiątek podarowanych przez znane osoby – przyjaciół Trójki na potrzeby akcji "Święta bez granic 2018". Dochód z tej oraz kolejnych aukcji, organizowanych przez Trójkę wspólnie z Fundacją Świętego Mikołaja, zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom z Mariupola na Ukrainie. – Doskwiera im brak poczucia bezpieczeństwa, bieda, brak dostępu do edukacji, nietolerancja. Potrzebują pomocy w integracji i wsparcia psychologicznego. Chcemy pomóc dzieciom w wieku szkolnym z rodzin wewnętrznie przesiedlonych, rodzin ubogich i sierotom – informuje Fundacja Świętego Mikołaja.

.


Oto przedmioty, które można było zdobyć podczas pierwszej licytacji (30 listopada 2018, godz. 16-19), którą prowadził Kuba Strzyczkowski:


PIĘKNIE WYDANY ZESTAW PŁYT Z AUTOGRAFEM JEAN-MICHELA JARRE'A został wylicytowany przez Pana Krzysztofa za 19 500 zł. 

fot. Marek Dakowski fot. Marek Dakowski

40 lat temu ukazała się legendarna już płyta "Equinoxe", a od 16 listopada tego roku dostępny jest – nawiązujący do tamtego wydawnictwa – album pt. "Equinoxe Infinity". Obie płyty w wersji winylowej oraz CD, a także kod do plików cyfrowych i cztery plakaty znajdują się w efektownym pudełku, na którym słynny francuski kompozytor muzyki elektronicznej złożył swój podpis. Jean-Michel Jarre zrobił to przy okazji niedawnej wizyty w Trójce. Podczas specjalnego wieczoru słuchacze zgromadzeni w studiu im. Agnieszki Osieckiej mieli okazję przedpremierowo wysłuchać płyty "Equinoxe Infinity".

fot. Marek Dakowski fot. Marek DakowskiWYJĄTKOWY KRZYŻ – ELEMENT SCENICZNEJ BIŻUTERII KORY trafi do Pana Sławomira, który zaoferował za niego 20 000 zł. 

fot. Marek Dakowski fot. Marek Dakowski

Kora była artystką charyzmatyczną i wszechstronną, a tekstami piosenek i ich interpretacjami zafascynowane są kolejne pokolenia fanów. Wokalistka grupy Maanam zmarła w lipcu tego roku. Dar na Trójkową aukcję przekazał jej mąż Kamil Sipowicz. To ozdobny krzyż – element biżuterii. Kora lubiła przedmioty, które łączyły w sobie ciekawą formę, motywy i kolory. Czarny krzyż z fioletowymi kamieniami wykorzystywała w trakcie swoich występów, a dostała go od innej artystki – Elżbiety Klemensowicz (znanej także jako Ella K., tworzącej na co dzień w Paryżu). 


OBRAZ PIOTRA CZAJKOWSKIEGO Z PARYSKIEGO CYKLU "METRO" jest już własnością Pana Tomasza, który zaoferował za niego 15 100 zł. 

fot. ThisWayDesign fot. ThisWayDesign

Piotr Czajkowski, rocznik 1973, autor kilkuset obrazów, rysunków i grafik. Związany z Łodzią – tu się urodził, jest absolwentem i wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. O pracach z jego cyklu "Metro" z entuzjazmem wypowiadali się m.in. znakomici aktorzy Andrzej Seweryn i Juliet Binoche.

fot. ThisWayDesign fot. ThisWayDesign

A cykl "Metro" to oryginalna kolekcja obrazów i rysunków Piotra Czajkowskiego, którą zapoczątkował w 2012 roku. Zaintrygowany podziemnym światem Paryża tworzy spójne i konsekwentne układy kompozycyjne, literując poszczególne frazy autentycznych nazw paryskiego metra, z których układa nieskończone ciągi znaczeniowe. Premierowa odsłona "Metra" odbyła się w Alliance Française w Łodzi w 2013 roku. Artysta swoje prace pokazywał kolejno na licznych prestiżowych wystawach w kraju i za granicą (w Paryżu w Grand Palais podczas wystawy Art Capital w 2017 oraz na Corrousel Du Louvre w 2016). Obrazy i rysunki z cyklu "Metro" znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Niemczech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. Na licytacji w Trójce obraz pt. "Concorde", o wymiarach 130x90 cm, namalowany specjalnie z myślą o akcji "Święta bez granic 2018".

fot. ThisWayDesign fot. ThisWayDesign

RYSUNEK PIOTRA CZAJKOWSKIEGO O TYTULE "PIGALLE" z CYKLU "METRO" został kupiony przez Pana Jarosława za 7 777 zł. 

fot. ThisWayDesign fot. ThisWayDesign

Wymiary rysunku to 65x65 cm, rok powstania 2018.  


fot. ThisWayDesign fot. ThisWayDesign

 

PAMIĄTKOWA FILIŻANKA I STRONA TYTUŁOWA SCENARIUSZA NAJNOWSZEGO FILMU KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO Z AUTOGRAFEM REŻYSERA zostały wylicytowane przez Pana Sławomira za 9 999 zł. 

fot. Marek Dakowski fot. Marek Dakowski

W dniu premiery najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego, zatytułowanego "Eter", w Trójce była do zdobycia strona tytułowa scenariusza (wraz z kolejną stroną), obowiązkowo opatrzona autografem reżysera. A to nie wszystko. Reżyser "Barw ochronnych" przekazał na licytację także ulubioną, ręcznie malowaną filiżankę do kawy, przez co jego domowy serwis nie jest już kompletny. Dziękujemy za ten gest!


ORYGINALNE WYDANIA WINYLI "AKADEMIA PANA KLEKSA" I "PODRÓŻE PANA KLEKSA" Z AUTOGRAFEM PIOTRA FRONCZEWSKIEGO kupił Pan Paweł za 10 600 zł. 

fot. Adam Sobieraj fot. Adam Sobieraj

Któż nie pamięta szalonego profesora z burzą loków, wąsami, brodą, okrągłymi okularami i pieprzykami na twarzy? Pokolenie obecnych 40-latków na pewno ma doskonale zachowaną w pamięci postać Pana Kleksa, odtwarzanego przez Piotra Fronczewskiego. Filmy, w reżyserii Andrzeja Grabowskiego, takie jak "Akademia Pana Kleksa" i Podróże Pana Kleksa" dostarczały nam emocji nie tylko związanych z akcją i humorem, ale także z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Na aukcji dwie winylowe płyty (pierwsze wydania odpowiednio z 1983 i 1985 roku) z dedykacją Pana Kleksa… to znaczy Piotra Fronczewskiego, znakomitego aktora, który niedawno przypomniał się słuchaczom Trójki, czytając ostatnią książkę napisaną przez Janusza Głowackiego ("Bezsenność w trakcie karnawału").


STATUETKA SREBRNE USTA 2017 OD WITOLDA WASZCZYKOWSKIEGO została wylicytowana przez Pana Grzegorza za kwotę 5 500 zł. 

fot. Marek Dakowski fot. Marek Dakowski

W zeszłym roku świat dowiedział się o nowym państwie, z którym Polska miała szanse nawiązać przyjazne relacje – San Escobar. Przejęzyczenie ówczesnego ministra spraw zagranicznych docenili słuchacze Trójki i w plebiscycie Srebrne Usta najliczniej zagłosowali właśnie na tę wypowiedź. Podczas gali w kwietniu tego roku w studiu im. Agnieszki Osieckiej Witold Waszczykowski zapowiedział, że przekaże zwycięską statuetkę na charytatywną akcję Trójki. Tak też się stało. Przypominamy, że nasz plebiscyt ma już ponad ćwierć wieku.

Podczas programu wylicytowaliśmy także: zestaw płyt z dedykacją Marka Niedźwieckiego, Piotra Barona, Piotra Metza i Piotra Stelmacha (Pan Krzysztof), zestaw płyt z dedykacją dla ukochanej żony od Kuby Strzyczkowskiego (Pan Grzegorz), zestaw 12 kubków (Pan Damian), zestaw płyt (Pan Maciej, Pan Jarosław, Pan Wojciech), zestaw płyt z autografem pana Dariusza i Kuby Strzyczkowskiego (Pan Jacek). 

***

Dzięki wysyłanym przez Państwa wiadomościom sms o treści POMOC pod numer 7545 (koszt 6 zł 15 gr z VAT) zebraliśmy podczas pierwszej licytacji 115 780 zł. Dziękujemy!!! 

*** 

Radiowa Trójka już od 26 lat prowadzi akcje charytatywne, na które pozyskuje środki m.in. z corocznych licytacji i sprzedaży płyt ze słynnym "Karpiem", czyli świąteczną piosenką Programu 3. W tym roku celem akcji, organizowanej we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja, jest zebranie środków na pomoc dzieciom z Mariupola na wschodzie Ukrainy. 

Rok temu zachęcaliśmy Państwa do udziału w akcji charytatywnej na rzecz dzieci z Aleppo w Syrii. "Wojna wywróciła ich życie do góry nogami" – pisaliśmy w książeczce do płyty "Święta bez granic 2017". Tym razem chcielibyśmy prosić o wsparcie dla najmłodszych mieszkańców Mariupola na Ukrainie. Od ponad 4 lat na wschodzie kraju toczy się wojna z siłami prorosyjskimi. Linia frontu przebiega tuż obok miasta. Sto tysięcy osób, z czego większość to dzieci, uciekło do Mariupola z terenów objętych walkami. Żyją w bardzo trudnych warunkach, w nieustannym zagrożeniu. Dlatego w tym roku – podczas akcji "Święta bez granic 2018" – chcemy pomóc dzieciom z Mariupola – mówią dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia, którzy tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia nagrali specjalny utwór przewodni akcji, czyli kultowego "Karpia".

Muzykę do utworu "Karpie dwa" skomponowali Miłosz Wośko i Wojciech Kaleta, autorami słów piosenki są Michał Zabłocki i Kuba Strzyczkowski. Piosenkę wykonują Przyjaciele Karpia 2018, czyli: Kuba Strzyczkowski, Ewa Lipowicz, Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Patrycjusz Wyżga, Krystian Hanke, Piotr Baron, Beata Michniewicz, Piotr Stelmach, Michał Olszański, Tomasz Żąda, Izabela Woźniak, Agnieszka Furtak-Bilnik, Marcin Pośpiech, Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Halina Wachowicz, Kuba Strzyczkowski. W refrenie zaśpiewali: Aleksandra Budka, Wojciech Dorosz, Marta Uszko, Marcin Januszkiewicz oraz KWARTET RAMPA w składzie: Anna Ścigalska, Joanna Pałucka, Stefan Każuro, Grzegorz Kucias, Krzysztof Szmańda (perkusja), Jakub Orłowski (gitary), Błażej Chochorowski (bas), Piotr Wróbel (tuba).


Partner akcji "Święta bez granic" Partner akcji "Święta bez granic"
Zobacz więcej na temat: Trójka POLSKA

Czytaj także

"Święta bez granic 2018" dla dzieci z Mariupola na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 13:00
W piątek 30 listopada słuchacze Programu 3 Polskiego Radia usłyszą charakterystyczne słowa Kuby Strzyczkowskiego: "Po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci… Sprzedane!".
rozwiń zwiń