Jarosław Gajewski: czytanie jest przeżywaniem samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 14:23
Narodowe Czytanie już 7 września. W tym roku dosłownie każdy ma szansę stanąć na scenie obok pary prezydenckiej oraz najlepszych aktorów i przeczytać fragment jednej z polskich nowel. 
Audio
  • Jarosław Gajewski o Narodowym Czytaniu 2019 (Narodowe Czytanie: rozgrzewka/Trójka)
Jarosław Gajewski
Jarosław GajewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Finał wielkiej akcji Narodowe Czytanie 2019 odbędzie się tradycyjnie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tym razem tematem będą "Nowele Polskie". Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką dokonali wyboru z ponad stu tytułów zaproponowanych przez Polaków. Autorami tekstów, które zostaną odczytane 7 września, są: Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Rzewuski, Stefan Żeromski, Bruno Schulz oraz nobliści: Władysław Reymont i Henryk SienkiewiczAkcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

– Na pewnym poziomie kultury czytania, samo czytanie jest największą rozrywką i największą pracą duchową. Ci, którzy doznali tej mocy, nie mają problemów z wielką literaturą – mówi Jarosław Gajewski, gość audycji, która została specjalnie przygotowana na kilkanaście dni przed Narodowym Czytaniem. – Cokolwiek czytamy, to czytamy siebie. To przeżywanie może być na bardzo różnym poziomie – dodaje. 

Jakie lektury zapamiętał z dzieciństwa Jarosław Gajewski? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Jarosław Gajewski (aktor, reżyser, pedagog)
Data emisji: 21.08.2019
Godzina emisji: 10.11