X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Barbara Wrońska z premierową, ekologiczną piosenką na płycie "Święta bez granic 2019" radiowej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:01
W piątek 29 listopada ukazuje się płyta "Święta bez granic 2019". Towarzyszy ona charytatywnej akcji radiowej Trójki, która od wielu lat zbiera w grudniu pieniądze dla najbardziej potrzebujących.
Audio
  • Barbara Wrońska z wizytą u Agnieszki Szydłowskiej (Program alternatywny/Trójka)
Barbara Wrońska i Agnieszka Szydłowska
Barbara Wrońska i Agnieszka SzydłowskaFoto: Ola Baszun

W tym roku będą to utalentowane dzieci z niezamożnych rodzin – podopieczni Fundacji Świętego Mikołaja. Utworem przewodnim albumu jest jubileuszowy "Karp", czyli "Dwudziesty raz…" zaśpiewany przez największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Drugą premierową i równie wyjątkową piosenką z tej płyty jest specjalny utwór "Plastik" z ekologicznym przesłaniem – w wykonaniu Barbary Wrońskiej i dzieci z Młodej Orkiestry Nowego Teatru w Warszawie.

– Historia obecności piosenki na świątecznej płycie Trójki jest zaskakująco prosta – mówi Agnieszka Szydłowska, dziennikarka muzyczna z Myśliwieckiej 3/5/7, a zarazem "dobry duch" nagrania "Plastiku".  – Z wielomiesięcznym wyprzedzeniem kupiłam bilety na multimedialny spektakl dla dzieci "Morze". Także dlatego, że chciałam zobaczyć w akcji muzyków tej małej orkiestry – niektórych z nich znam od urodzenia. Byliśmy całą rodziną i wyszliśmy z teatru nucąc piosenkę z refrenem "Plastic is not fantastic" – brzmiała jak gotowy przebój! Napisałam więc z gratulacjami do kompozytorki muzyki – Basi Wrońskiej i od razu zapytałam, czy istnieje wersja, którą można zagrać w radiu. Nie było, dlatego musieliśmy ją nagrać – dodaje Agnieszka Szydłowska wyjaśniając, że w trakcie realizacji pomysłu wszyscy chętnie okazywali pomoc: Polskie Radio zapewniło studio nagraniowe i realizatorka nagrania, a Dagna Sadkowska (prowadzi orkiestrę w Nowym Teatrze) przygotowała młodych muzyków do pierwszego profesjonalnego nagrania i towarzyszyła im w studiu.

– Chciałabym, aby utwór ten pozostawił słuchaczy z ważną refleksją: że pomaganie powinno uwzględnić także naszą planetę, bo dbając o nią dbamy o przyszłość dzieci – mówi Barbara Wrońska, która grała i śpiewała z dzieciakami, a do tego dzieliła się z nimi doświadczeniem pracy w studiu. Nagraną już piosenkę zmiksował Marcin "Sicher" Staniszewski – muzyk znany z takich projektów, jak Beneficjenci Splendoru czy Pustki. – Każdy, kto usłyszy "Plastik", od razu skojarzy ten utwór z brzmieniem supergrupy Gorillaz. O to właśnie nam chodziło! – mówi Staniszewski. 

Proekologiczna piosenka "Plastik" – dostępna od 29 listopada na płycie "Święta bez granic 2019" – doczekała się również teledysku, który przygotowała ekipa Nowego Teatru. – Współpraca ta była możliwa dzięki energii, jaką wyzwala w nas działanie na rzecz ratowania naszej planety – mówi Agnieszka Szydłowska. – Każdego dnia podejmujemy decyzje, które mogą mieć wpływ na życie nasze i naszych dzieci. Dlatego naszym marzeniem jest, by piosenka żyła, by powstawały jej kolejne wersje nagrywane przez ludzi w różnym wieku. By przy tej okazji ludzie dowiadywali się, że wystarczy pójść na zakupy z własną torbą, nosić przy sobie butelkę na napoje, zrezygnować z plastikowych talerzy i sztućców, by realnie ograniczyć produkcję plastiku. I najważniejsze – by opowiedzieć innym, jak łatwo wprowadzić tych kilka zmian w życie – dodaje dziennikarka Trójki.

***

Płyta "Święta bez granic 2019" do kupienia w sklepie Polskiego Radia oraz w dobrych sklepach muzycznych. Utworem promującym jest "Dwudziesty raz…" w wykonaniu Przyjaciół Karpia 2019 (Dorota Miśkiewicz, Anna Rusowicz, Justyna Steczkowska, Barbara Wrońska, Kuba Badach, Piotr Rogucki, Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak, Sławek Uniatowski oraz Kwartet Rampa, Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy). Poza tym na płycie m.in.: piosenki takich artystów, jak m.in. Zbigniew Wodecki, Ania Rusowicz, Waglewski Fisz Emade, Voo Voo, Rebeka czy Kwiat Jabłoni. Całkowity dochód ze sprzedaży płyty przeznaczony zostanie na stypendia dla utalentowanych dzieci z niezamożnych, polskich rodzin – podopiecznych Fundacji Świętego Mikołaja. Więcej o akcji: www.swietabezgranic.pl.