Przestępczość na granicy. Od przemytu papierosów do przemytu krowy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 17:16
Jak było w latach 90. i jak jest dziś? Co się przemycało kiedyś, a co teraz? Jedno jest niezmienne - wciąż wiele osób chce zarobić na kontrabandzie. Przez granicę próbują przerzucać narkotyki, papierosy, dzieła sztuki. Ale bywają przypadki, które nawet celnikom się nie śniły. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Andrzej Rostek

Traktory i kombajny ciągle w cenie. Do miejscowych legend urosły historie porywania świni czy krowy, którą Polacy przez zieloną granicę przeciągnęli na lasso na swoją stronę. Jeden z niemieckich gospodarzy pewnego ranka zobaczył swoje maszyny kilkaset metrów od swojego gospodarstwa, ale już po stronie polskiej. Zanim dotarła na miejsce polska policja, traktory zniknęły na zawsze.

A poza tym w odcinku: kryzys agencji towarzyskich, zorganizowana przestępczość na granicy, materiały archiwalne. 

***

Reportaż powstał w ramach cyklu "Życie na granicy", który opowiada o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie. Serial rozpoczął się od spraw najbardziej aktualnych, czyli tego, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców terenów przygranicznych. W kolejnych odcinkach mówiliśmy m.in. o bezdomnych w Berlinie (którzy przyjechali tu z terenów przygranicznych), o miłościach polsko-niemieckich i nadgranicznych targowiskach. 

Posłuchaj innych reportaży z cyklu "Życie na granicy":

***

Do wysłuchania reportażu "Krowa na lasso" Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego zapraszamy w poniedziałek (19 października) o godz. 14.10.


Czytaj także

Codzienność w hałasie. Jak odzyskać ciszę?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 15:00
Jedni prawie nie otwierają w domach okien, inni nie korzystają z przydomowych ogrodów i tarasów, jeszcze inni nie wytrzymują i postanawiają domy sprzedać. Wszystko z powodu uciążliwego hałasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha Wielka Warszawska - posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 15:00
Co roku wczesną jesienią – w ostatni weekend września lub pierwszy weekend października – na warszawskim Służewcu odbywa się Wielka Warszawska, gonitwa ze 125-letnią tradycją. Tegoroczne wyścigi zostaną na długo zapamiętane, ponieważ z powodu pandemii koronawirusa odbyły się bez udziału publiczności. I zostały przesunięte na drugi weekend października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dawid". Nagrodzony reportaż Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 14:40
Historią dramatycznych poszukiwań i tragicznej śmierci 5-letniego Dawida Żukowskiego rok temu żyła cała Polska. Poświęcony temu reportaż przygotowany przez dziennikarkę Trójki Agnieszkę Szwajgier otrzymał nagrodę 36. Międzynarodowego Festiwalu Radiowego Prix Bohemia 2020.
rozwiń zwiń