Cyryl I dla Polskiego Radia: jesteśmy gotowi wybaczyć grzechy przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 16:00
- Bez siły Bożej, Bożego błogosławieństwa nie uda się rozwiązać tych skomplikowanych, historycznych węzłów w naszych dwustronnych kontaktach - powiedział patriarcha Moskwy i całej Rusi w wywiadzie dla Polskiego Radia.
Audio
Cyryl I
Cyryl I Foto: Wikipedia/CC/Serge Serebro, Vitebsk Popular News

Do Polski przybywa patriarcha moskiewski Cyryl I. Będzie to pierwsza w historii wizyta zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi w Polsce. Patriarcha spotka się z władzami naszego kraju i hierarchią kościelną. - Tak się złożyło w całej historii, że patriarcha Moskwy ani razu nie stawał na polskiej ziemi. Oczywiście składali w Polsce wizyty przyszli Patriarchowie i ja zaliczam się do tego grona, ale sprawując godność Patriarchy nikt, nigdy nie odwiedzał Polski (…). Nierzadko każdy z nas w swoim sąsiedzie widział przyczynę wszystkich nieszczęść. Sądzę, że przyszedł czas, abyśmy wszyscy pomyśleli o tym, że należy zmienić ton stosunków między naszymi państwami, między naszymi narodami - podkreślił Cyryl I.

17 sierpnia Razem z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Józefem Michalikiem Patriarcha Moskwy wystosuje wspólne przesłanie do narodów polskiego i rosyjskiego. Prace nad dokumentem trwały ponad 2 lata. Przesłanie będzie pierwszym wspólnym dokumentem podpisanym przez przedstawicieli obu Kościołów.

- Każda epoka miała swoją politykę, a niełatwe kontakty powstawały w każdym układzie politycznym. Tak było, gdy jeden kraj wchodził w skład historycznych ziem drugiego i gdy mieszkaliśmy w swoich granicach. Kontekst polityczny był zawsze trudny. Myślę, że podjęcie tego tematu przez Cerkiew jest pozbawione wszelkiej polityki. Jeśli do naszej wspólnej z Kościołem katolickim inicjatywy przywiążemy kontekst polityczny początków XXI wieku popełnimy wielki błąd. Bardzo ważne jest spojrzenie na te zagadnienie z innego punktu widzenia. Pojednaniem, to wewnętrzny proces człowieka, nie wolno podporządkować go tylko pragmatycznym celom, bo przecież poprawiają się stosunki gospodarcze, pojawiają się jakieś projekty energetyczne, zacznijmy więc jakoś lepiej odnosić się do siebie - zaznaczył prawosławny duchowny.

- Jako ludzie wierzący powinniśmy wykorzystać siłę Bożą, powinniśmy modlić się o pojednanie między naszymi narodami. Aby zrobić, to szczerze i od serca musimy po ludzku uczynić jakiś krok. Tak więc ten apel do polskiego i rosyjskiego narodu, który mam nadzieję zostanie podpisany jest właśnie takim historycznym kokiem. Dwa Kościoły niosące odpowiedzialność za duchowe życie swoich narodów zapowiadają, że są gotowe wybaczyć grzechy przyszłości, są gotowe wezwać swoje narody do pisania nowej karty historii - powiedział Patriarcha Moskwy i całej Rusi.

Z Cyrylem I rozmawiał Maciej Jastrzębski.

aj

Czytaj także

"Przebaczenie jest najważniejszym elementem pojednania"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 20:22
- Należy zmienić ton stosunków między naszymi państwami - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczna wizyta i religijne zjednoczenie?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 08:00
Po raz pierwszy zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, składa wizytę w Polsce. Do naszego kraju przybywa Cyryl I, patriarcha Moskwy i całej Rusi.
rozwiń zwiń