Skrywane, mroczne oblicze Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 09:00
– Podróżniczka Agnieszka Gościniewicz odwiedziła ostatnio Dubaj i Oman. Jej wspomnienia z tych krajów, choć to oczywiście rzecz subiektywna, są skrajnie różne – mówi Marcin Pośpiech.
Audio
  • Kontrasty między Dubajem a Omanem (Audycja pod-Różna/Trójka)
Dubaj
DubajFoto: pixabay.com/laddhaashish20030

– Od wielu lat marzyłam o wyjeździe do Dubaju i w każdym przewodniku o tym państwie, zawsze gdzieś ten Oman wyskakuje. Zaczęłam czytać na ten temat i szukać o nim informacji – mówi Agnieszka Gościniewicz. – Dubaj to moje ogromne rozczarowanie. Czego innego oczekiwałam, co innego zobaczyłam. Spodziewałam się pięknych widoków. Tymczasem, zobaczyłam kraj szary, zakryty mgłą. Było to ciekawe, ale nie było takiego "wow". I ludzie. Pojechaliśmy sami i chodziliśmy w miejsca, gdzie turyści nie są raczej mile widziani. W społeczeństwie jest potworny podział i kastowość. Mieszka tam 3 miliony ludzi, ale rdzenni mieszkańcy Dubaju to około 20 procent. Masy ludzi z Chin, Bangladeszu, Indonezji, Filipin, którzy zatrudnieni są do obsługi turystów i obywateli. Mają uśmiech przyklejony do twarzy i zadają miłe pytania: "skąd jesteś? Co zobaczyłeś?" i tak dalej. W momencie, gdy ja zaczęłam im zadawać pytania, ci ludzie się zmieniali, jakby ktoś w końcu zobaczył w nich człowieka. To jest współczesne niewolnictwo – dodaje podróżniczka.

Jakie wspomnienia z Omanu przywiozła Agnieszka Gościniewicz? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Agnieszka Gościniewicz (podróżniczka)
Data emisji: 22.03.2019, 19.06.2020
Godzina emisji: 8.47

ml/gs

Czytaj także

Pieszo przez Ziemię Świętą

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 09:00
Podróżnik Łukasz Supergan odbył piesza wędrówkę wzdłuż długodystansowego szlaku, przecinającego całość terytorium Izraela. Liczy on 1020 km i przecina wszystkie strefy geograficzne tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wędrówka Szlakiem Abrahama

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 09:00
W poprzednim wydaniu "Audycji pod-Różnej" podróżnik Łukasz Supergan opowiadał o swojej wędrówce po Izraelskim Szlaku Narodowym. Tym razem, opowiedział o podróży po terytorium Palestyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zaplanować 25 urlopów w roku?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 09:00
– To, co inspiruje, ale i czasem frustruje moich czytelników, to fakt że co dwa tygodnie publikuję zdjęcie z innego miejsca na świecie – mówi Jakub Bączek, biznesmen, trener mentalny i pisarz.
rozwiń zwiń