Pożary w Australii oczami świadków

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 09:00
To był jeden z największych kataklizmów w dziejach Australii. Niedawne pożary ogarnęły obszar o powierzchni 18 milionów hektarów. 34 osoby straciły życie, zginęło miliard zwierząt i spłonęło prawie 6 tysięcy budynków.
Audio
  • Gabriela Górka-Majnusz i Jakub Majnusz – świadkowie pożarów w Australii (Audycja pod-Różna/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/alexandersr

Dramat obserwowali na miejscu podróżnicy – Gabriela Górka-Majnusz i Jakub Majnusz.

– Naszą podróż zaczęliśmy w miejscach, gdzie te pożary były naprawdę widoczne. Zdarzało się, że jechaliśmy 300km po środku niczego. Wszędzie unosił się tylko dym i zapach spalenizny. Bywało, że się do siebie nie odzywaliśmy godzinami, bo ciężko było cokolwiek powiedzieć widząc to, co się tam wydarzyło – wspominają goście Marcina Pośpiecha.

Pożary w Australii rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. W szczytowym momencie na początku stycznia w Nowej Południowej Walii strażacy walczyli z ogniem w prawie 150 miejscach.

– Pożary w Australii były i będą. Są potrzebne, by wszystkie ekosystemy prawidłowo funkcjonowały, ale muszą to być warunki kontrolowane. Tym razem, ich tempo i skala zaskoczyły wszystkich – mówi Jakub Majnusz.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Gabriela Górka-Majnusz i Jakub Majnusz (podróżnicy)
Data emisji: 14.02.2020
Godzina emisji: 8.44

ml

Czytaj także

Magia iglastej dżungli dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 08:55
– Syberia nie jest miejscem, które przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy na wakacjach. Uznałem, że warto będzie przełamać ten stereotyp – mówi Adam Wicher. Owocem podróży, którą tam odbył jest książka "Wsjo wypito, czyli Syberia dla początkujących".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oswajamy mróz". Niezwykła podróż do Jakucji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 09:00
 – 20 stycznia wyjeżdżamy do Jakucji, najzimniejszego regionu na świecie, żeby tam zrealizować końcowy etap naszego projektu "Oswajamy mróz". Chcemy przeanalizować, czy dobrze odrobiliśmy pracę w projektach wcześniejszych realizowanych w Polsce, gdzie mieszkaliśmy w komorze termoklimatycznej – opowiada Valerjan Romanovski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kapla w krainie duchów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:00
Książka "Duchy we śnie, duchy na jawie" Grzegorza Kapli, opowiada o spotkaniu z zamieszkującymi Nową Gwineę ludźmi Dani. Ważną częścią ich kultury jest obcowanie z duchami.
rozwiń zwiń