X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzecznik Praw Obywatelskich: ustawę o OFE uchwalano w niezrozumiałym pośpiechu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 08:57
Profesor Irena Lipowicz zaznaczyła, że aby złożyć skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o OFE, musi mieć mocne argumenty, że naruszono prawa obywateli.
Audio
  • Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz o wątpliwościach ws. ustawy o OFE (Salon polityczny Trójki)
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw ObywatelskichFoto: PR

Rzecznik Praw Obywatelskich poinformowała, że dotychczas otrzymała ok. 20 skarg od obywateli na ustawę dot. OFE. Większość z nich to dość standardowe wnioski, przesłane najprawdopodobniej w reakcji na medialny szum na ten temat.

Sprawę podnoszą też pracodawcy, jednak ich argumenty dotyczące sytuacji na rynkach finansowych albo przepływu kapitału w mniejszym stopniu mogą być wykorzystane przez RPO. - Dla mnie jest najważniejsza kwestia zabezpieczenia środków. Do kogo należą środki zgromadzone w OFE - to jest główna oś sporu - wyjaśniła prof. Irena Lipowicz .

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki" , "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak dodała, argumentem do złożenia skargi w TK może być sam tryb uchwalenia ustawy, choć jako Rzecznik Praw Obywatelskich skupia się na sprawdzeniu wpływu tej ustawy na finanse Polaków. - Jest szereg bardzo poważnych wątpliwości dotyczących samego trybu uchwalenia ustawy, bardzo pospiesznego, zupełnie dla mnie niezrozumiałego - powiedziała prof. Lipowicz. Jak dodała, nie uwzględniono nawet zastrzeżeń, które wskazywało rządowe biuro legislacyjne. - Jest kwestia rozstrzygnięcia, czy doszło do jaskrawego pogorszenia sytuacji obywateli - dodała.

Jak wyjaśniła RPO, w przypadku subkonta ustawodawca zapewnił, że zgromadzone środki nie mogą zmaleć, nie możemy ich stracić. Tymczasem w przypadku inwestowania w OFE nie ma zabezpieczenia przed stratą. - Na pierwszy rzut oka trudno argumentować, że jest to jaskrawe naruszenie - wyjaśniła.

Dlatego Irena Lipowicz wciąż ma wątpliwości, czy może złożyć skargę. - Jeżeli złożę wniosek, muszę mieć mocne argumenty, że prawa obywateli zostały naruszone - podkreśliła.

Rzecznik wypowiedziała się też na temat ewentualnego zaskarżenia ustawy dotyczącej izolacji najgroźniejszych przestępców. Wyjaśniła, że w sprawie tej istotne są argumenty medyczne, dlatego wciąż trwa zbieranie dokumentacji. Prof. Lipowicz dodała, że istnieją trzy bardzo poważne wątpliwości w kwestii tej ustawy. Dotyczą one m.in. tego, czy osobom z zaburzeniami osobowości może pomóc terapia. Istotne jest też to, że o przyjęciu do ośrodka zamkniętego ma decydować seksuolog, psycholog i psychiatra, a o wypisaniu z niego już tylko psychiatra.

Profesor Irena Lipowicz odniosła się także do sytuacji na Ukrainie. Poinformowała, że rzecznicy praw obywatelskich z krajów unijnych będą starali się pomóc temu krajowi w zbudowaniu systemu nadzoru nad prawami obywateli.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

(bk/mk)

Czytaj także

Będzie kolejny wniosek do TK ws. OFE: o nacjonalizację oszczędności emerytalnych

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 12:46
Szykuje się kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Twój Ruch spyta czy można znacjonalizować oszczędności emerytów zgromadzone w OFE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawnicy o zmianach w OFE: wywłaszczono prywatne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 20:21
Pozew zbiorowy w sprawie reformy OFE coraz bliżej. Grupa ośmiuset osób pod przewodnictwem warszawskich prawników przygotowała pozew przeciwko skarbowi państwa i ZUS. Twierdzą, że tak umowa, jak i środki mają charakter prywatny. Wnioski do TK szykuje też Lewiatan i Rzecznik Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń