Piechociński: Ukrainie potrzebna jest międzynarodowa pomoc

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 09:00
Wicepremier Janusz Piechociński bardzo krytycznie ocenił stan ukraińskiej gospodarki. - Jest niewydolna, obciążona gigantycznymi kredytami, bez rezerw – mówił w Trójce.
Audio
  • Wicepremier i minister gospodarki, prezes PSL, Janusz Piechociński o sytuacji na Ukrainie (Salon polityczny Trójki)
Janusz Piechociński
Janusz PiechocińskiFoto: Polskie Radio

- Potrzebna jest interwencja świata międzynarodowych finansów, żeby stabilizować sytuację na Ukrainie – powiedział Janusz Piechociński w Trójce.

Wicepremier dodał, że na kryzysie ukraińskim cierpi także polska gospodarka. Zwrócił uwagę, że eksport z Polski na Ukrainę w ciągu stycznia i 20 pierwszych dni lutego, spadł o 10 procent. Janusz Piechociński mówił też, że  na ukraińskim rynku aktywnych jest około 15 tysięcy przedsiębiorców, a to około jedna czwarta naszych eksporterów.  Do tej grupy zaliczył tych, którzy przynajmniej raz wysłali jakieś towary na Ukrainę w zeszłym roku.

Zaznaczył przy tym, że te małe i średnie firmy, głównie z Lubelskiego i Podkarpackiego, które są mocno związane z kierunkiem ukraińskim, ”muszą się teraz przeorientowywać na nowe rynki”.

Minister gospodarki wyraził obawę, że nowy rząd może ulec podziałom, kiedy niechęć do Janukowycza przestanie działać jako siła spajająca.

W poniedziałek ukraińskie ministerstwo finansów podało, że potrzebuje w tym i przyszłym roku 35 miliardów dolarów pomocy. Władze tego kraju zwróciły się do państw Zachodu - w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - o udzielenie pożyczki w ciągu najbliższych tygodni. Na Ukrainę uda się prawdopodobnie wkróce misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Piechociński przypomniał w Trójce, że warunki pomocy, której MFW miał udzielić w 2013 roku były bardzo trudne do przyjęcia przez ówczesny rząd. Jak mówił, fundusz żądał m.in. wzrostu cen ciepła i gazu o 40 procent, dużej dewaluacji hrywny, postulował istotne cięcia budżetowe.

Gościem Trójki był wicepremier i minister gospodarki, prezes PSL, Janusz Piechociński

Trójka/IAR/agkm

Czytaj także

Radosław Sikorski o sytuacji na Krymie: separatyzm to błąd

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 16:58
Uruchomienie separatyzmu byłoby bardzo poważnym błędem, przed którym przestrzegamy - powiedział Radosław Sikorski po spotkaniu z szefem czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Dyplomata odniósł się w ten sposób do coraz głośniejszych apeli o oderwanie Krymu od Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rząd Ukrainy. Arsenij Jaceniuk przyszłym premierem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 22:04
Jako pierwsi skład przyszłego rządu poznali Ukraińcy, którzy przyszli na Majdan w Kijowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strasburg: awantura o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 06:51
Rezolucja PE powinna zawierać jasną obietnicę wejścia Ukrainy do Wspólnoty – tego domagają się polscy posłowie. Inni są przeciw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krym: zajęto parlament i rząd, wywieszono flagi Rosji. ”Wojska Ukrainy w stanie gotowości”

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 11:23
Terroryści, którzy zbrojnie zajęli budynek krymskiego parlamentu, wpuścili do niego niektórych deputowanych. Tak donoszą ukraińskie media. Deputowani mają przeprowadzić posiedzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: parlament zatwierdzi nowy rząd. "Podejmie on niepopularne decyzje"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 07:42
Premierem zostanie lider Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk. Wśród ministrów jest wiele osób, które walczyło od miesięcy po stronie Majdanu.
rozwiń zwiń