Szef MSZ: bezpieczeństwo Polski jest ważniejsze niż nierozważne decyzje UE

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 09:05
- Nie przyjmiemy migrantów dla świętego spokoju. Będziemy zabiegać o to, by decyzje UE w sprawie uchodźców nie zostały zrealizowane - mówił w "Salonie politycznym Trójki" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Audio
  • Witold Waszczykowski o relokacji uchodźców (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Witold Waszczykowski o relokacji uchodźców (Salon polityczny Trójki)

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w Luksemburgu oddalił w środę skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech.

Witold Waszczykowski uważa, że z orzeczenia ETS nie wynika nic dobrego dla Polski i Europy. Jak mówił, decyzja o przyjęciu uchodźców podjęta dwa lata temu była niezgodna z prawem. 

- Jak Unia Europejska może zmuszać do masowego przesiedlenia tysięcy ludzi? Relokacja to eufemizm - podkreślił gość Trójki.

Szef MSZ tłumaczył, że Polska będzie się bronić przed nierozważnymi decyzjami instytucji europejskich, gdyż bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Zdaniem ministra, przyjęcie migrantów zależy od demografii i rynku pracy. - Jesteśmy otwarci na olbrzymią falę migrantów ze Wschodu - dodał Witold Waszczykowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 7.09.2017
Godzina emisji: 8.13

mr/gs

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Polska zgodnie z wolą obywateli nie zmieni swojej polityki migracyjnej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 07:43
- Nadal będzie czerwone światło dla imigrantów spoza Europy, głównie wyznawców islamu - mówił w "Sygnałach dnia" Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń