Władysław Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi raz na zawsze rozwiązać problem reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 09:28
- Ustawa reprywatyzacyjna powinna być respektowana przez kolejne lata. Do tego potrzebne jest porozumienie ogólnopolityczne i zgoda parlamentu - powiedział na antenie Trójki Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.
Audio
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o ustawie reprywatyzacyjnej (Salon polityczny Trójki)

Rok na złożenie roszczeń i wypłata rekompensat w ramach możliwości państwa – takie m.in. zapisy zawiera projekt nowej dużej ustawy reprywatyzacyjnej, której założenia przedstawił wczoraj przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Patryk Jaki. Polityk wyjaśniał, że osoba, która wystąpi z roszczeniem, będzie mogła liczyć na odszkodowanie w wysokości 20 procent wartości utraconej nieruchomości.

– To kolejna próba rozwiązania problemu reprywatyzacji i to jest potrzebne. Już w 1993 roku składaliśmy podobną ustawę, ale nigdy nie udawało się jej przeprowadzić. Jesteśmy gotowi raz na zawsze rozwiązać problem reprywatyzacji. Oczywiście szczegóły w każdej ustawie są ważne. Główne założenia wydają mi się słuszne. Koncepcja procentu jest lepsza niż pomysł, by oddawać kamienice. Warto jednak zaznaczyć, że dzisiaj nie mamy określonej sumy, którą możemy na to przeznaczyć i to jest niepewność związana z ustawą. Nie ustalałbym też sztywnego procentu, który będzie wypłacany, ale uzależniłbym to od liczby zgłoszeń  powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

Lider PSL dodał, że "musi być zgoda parlamentu, by ta ustawa była respektowana przez kolejne lata".  Problemem polskiego prawa jest brak jego stałości. Nie dotyczy to tylko reprywatyzacji. Przyjmujemy jakieś rozwiązania i one się po dwóch latach zmieniają, gdy ktoś inny wygrywa wybory. W takiej sytuacji nie dochodzimy nigdy do stałych rozwiązań. Prawo nie może się co chwilę zmieniać. Stabilność prawa to rzecz najważniejsza, dlatego musi być porozumienie ogólnopolityczne ws. reprywatyzacji  powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (lider Polskiego Stronnictwa Ludowego)
Data emisji: 12.10.2017
Godzina emisji: 8.14

koz/mk

Zobacz także

Czytaj także

Władysław Kosiniak-Kamysz: mówiliśmy prezydentowi, że zakończenie reformy sądownictwa na SN i KRS jest miałkie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 09:22
– Warunkiem naszego poparcia dla nowych rozwiązań jest ich zgodność z konstytucją – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" lider PSL.
rozwiń zwiń