Jarosław Gowin: droga do jakichkolwiek realnych sankcji wobec Polski jest daleka

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 09:13
- Nie ma powodów, żeby Komisja Europejska miała zastrzeżenia dotyczące ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, ale liczymy się z tym, że zostanie uruchomiony artykuł 7 – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" wicepremier, minister nauki i szkolnictwa  wyższego.
Audio
  • Jarosław Gowin przekonuje, że KE "nie ma co się przyczepiać" do ustaw prezydenckich dot. sądownictwa (Salon polityczny Trójki)

Jarosław Gowin odniósł się w radiowej Trójce do nieoficjalnych informacji, z których wynika, że KE zamierza uruchomić przeciwko Polsce artykuł 7 unijnego traktatu już w najbliższą środę, z powodu ustaw o KRS i SN.


morawiecki szczyt 1200.jpg
Komisja Europejska uruchomi artykuł 7 przeciwko Polsce? Premier odpowiada

Powiedział, że wydaje się bardzo mało prawdopodobne, by prezydent Andrzej Duda mógł "zawetować ustawy, których sam jest autorem". Dodał, że choć te projekty zostały przez PiS zmienione, to "nie w sposób istotny".

– Konstytutywne elementy projektu prezydenckiego przetrwały. Ustawa została nieco poprawiona, głównie od strony legislacyjnej – powiedział. Jego zdaniem "KE nie ma powodu, by się do tych ustaw, mówiąc kolokwialnie, przyczepiać". – Zdajemy sobie sprawę, że na salonach europejskich jesteśmy chłopcami do bicia – dodał.

Jarosław Gowin mówił też o nowym premierze Mateuszu Morawieckim i karze dla TVN.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego)
Data emisji: 15.12.2017
Godzina emisji: 8.14

pp/mk

Zobacz także

Czytaj także

Szef MSZ: Komisja Europejska jest uprzedzona do Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 09:57
Witold Waszczykowski powiedział wywiadzie dla "Corriere della Sera", że w kwestii reformy sądownictwa Komisja Europejska jest "uprzedzona" do Polski. Powtórzył, że Warszawa nie przyjmie uchodźców w ramach relokacji.
rozwiń zwiń