X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Ołdakowski: musimy mówić całemu światu o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 09:53
– Lekcja z Powstania Warszawskiego jest taka, że polskie elity powinny dążyć do tego, żeby nigdy się coś takiego nie powtórzyło – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Audio
  • Jan Ołdakowski o pamięci o Powstaniu Warszawskim (Salon polityczny Trójki)
Jan Ołdakowski
Jan OłdakowskiFoto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/Jan_Oldakowski_fot._Jakub_Szymczuk.jpg

Gość Trójki mówił o tym, w jaki sposób należy szerzyć na świecie pamięć o Powstaniu Warszawskim. – Powinniśmy na różne sposoby mówić o Powstaniu i jego kontekście. Opowiadać o tym przez kulturę masową, politykę czy działania dyplomatyczne  powiedział.

Jan Ołdakowski zaznaczył również skalę i wyjątkowość zniszczeń Warszawy podczas Powstania.  Zaplanowano zabicie 900 tysięcy ludzi. Zabito prawie 200 tysięcy. Zniszczono, nie na skutek walk, tylko po walkach, dużą stolicę europejskiego państwa  podkreślił mówiąc też, że Adolf Hitler zaplanował "największe jednorazowe ludobójstwo na ludności nieżydowskiej w całej II Wojnie Światowej".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego został zapytany o to, ilu obcokrajowców odwiedza instytucję. Powiedział, że w skali roku jest to kilkanaście procent przybyłych, ale podczas wakacji są dni, kiedy co drugi zwiedzający pochodzi zza granicy. Często są to ludzie, którzy nie wiedzieli o tym, że takie wydarzenie miało miejsce.  Oni nie wiedzą o Powstaniu Warszawskim. Ich najczęstszą reakcją jest zaskoczenie  powiedział Jan Ołdakowski.

Za jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy gość Trójki uznaje powojenne działania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Jego zdaniem "pod wypływem Sowietów PRL zamilczał" na arenie międzynarodowej w tej sprawie.  Nigdy nie skazano żadnego niemieckiego zbrodniarza za Powstanie Warszawskie  podkreślił.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 1.08.2018
Godzina emisji: 8.13

msze/kw

Czytaj także

Jan Ołdakowski o Powstaniu Warszawskim: Polacy zawsze biją się o swoją wolność

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 08:05
- Spór o Powstanie Warszawskie jest wpisany w dyskusję o tym, kim są Polacy - powiedział na antenie Jedynki dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Gość "Sygnałow dnia" opowiedział o wybuchu zrywu w stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Polacy oddali hołd powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 23:15
Dźwiękiem syren o godz. 17, w godz. "W", o której wybuchło Powstanie Warszawskie, składaniem kwiatów w miejscach pamięci oraz mszami św. w intencji ofiar uczczono w środę w całym kraju 74. rocznicę wybuchu zrywu powstańczego w stolicy. 
rozwiń zwiń