X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Dworczyk: wypowiedź Israela Katza była rasistowska, skandaliczna i niedopuszczalna

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 10:04
– Możemy sobie tłumaczyć temperaturę sporu politycznego w Izraelu kampanią wyborczą, ale nawet najbardziej gorący okres nie usprawiedliwia tego rodzaju haniebnych słów – powiedział w radiowej Trójce Michał Dworczyk. Szef KPRM odniósł się do wypowiedzi izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, który stwierdził, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".
Audio
  • Michał Dworczyk o relacjach polsko-izraelskich (Salon polityczny Trójki)

W niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów izraelskiego rządu podkreślił: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki i nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych". Katz odniósł się w ten sposób do wcześniejszej wypowiedzi Benjamina Netanjahu, który – według dziennika "Jerusalem Post" – miał powiedzieć w Warszawie, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Czytaj więcej
PAP premier Mateusz Morawiecki 1200.jpg
Szczyt V4 w Izraelu odwołany po reakcji Mateusza Morawieckiego

– Sytuacja różni się jednak w sposób diametralny od tego, z czym mieliśmy do czynienia rok temu, kiedy przyjęcie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wywołało duże napięcie między Polską a Izraelem. Wtedy podczas walki o prawdę historyczną Polska była osamotniona – zauważył Michał Dworczyk. Szef KPRM podkreślił, że w samym Izraelu jest dużo osób, które ostro odnoszą się do wypowiedzi zakłamujących historię i atakujących Polskę. – Na świecie organizacje żydowskie krytykują te niesprawiedliwe słowa. Możemy również liczyć na gesty solidarności, poparcia i zrozumienia ze strony amerykańskich dyplomatów – dodał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość programu zaznaczył, że "trzy lata temu rząd PiS podjął decyzję o rozpoczęciu aktywnej walki o dobre imię Polski". – Konsekwencje braku polityki historycznej, która była zaniedbywana przez ostatnie trzydzieści lat, czujemy dzisiaj bardzo dotkliwie. Widać jednak, że nastawienie zagranicznych partnerów się zmienia, a nasze działania przynoszą odpowiednie owoce – ocenił minister. Polityk przypomniał jednak, że jest to proces długotrwały.

Czytaj więcej
anna azari 1200 shutterstock.jpg
Ambasador Izraela wezwana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. wypowiedzi Israela Katza

– Postawy antypolonizmu kształtowały się w Izraelu przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Brak aktywności w tej przestrzeni i pedagogika wstydu doprowadziły do tego, że problem jeszcze się pogłębiał – komentował Michał Dworczyk. Polityk przypomniał również historyczną deklarację, podpisaną w zeszłym roku przez Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu. – Tam obok jasnego wskazania, że zbrodniarzami byli Niemcy znalazło się wspólne potępienie antysemityzmu i antypolonizmu – wspomniał.

Szef KPRM ocenił również, że "nasi partnerzy izraelscy z czasem będą musieli zaakceptować, iż sytuacja zmieniła się w stosunku do tego, z czym mieliśmy do czynienia kilka, czy kilkanaście lat temu”. – Z punktu widzenia Izraela relacje z nami są naprawdę istotne. Polska jest ważnym krajem Unii Europejskiej, jednym z nielicznych, który w wielu sytuacjach jednoznacznie wspiera Izrael – dodał Michał Dworczyk.

Czytaj więcej
201901210815_ryszardczarnecki 1200.jpg
Ryszard Czarnecki o wypowiedzi izraelskiego ministra: dosyć fałszowania historii, koniec z tym

Ponadto minister skomentował też wybór "jedynek" i "dwójek" na listach Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 20.02.2019
Godzina emisji: 8.14

jp/kw

Czytaj także

Stany Zjednoczone wezwały Izrael i Polskę do podjęcia dialogu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 07:00
"Zarówno Izrael, jak i Polska są naszymi ważnymi sojusznikami i przyjaciółmi. Wzywamy naszych sojuszników i przyjaciół do znalezienia drogi do usłyszenia się nawzajem, pójścia naprzód oraz kontynuowania bliskiej współpracy i dbania o wspólne interesy" - oświadczył Departament Stanu w stanowisku przekazanym Polskiemu Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Schudrich: jako duchowny mam obowiązek bardzo głośno mówić, kiedy ktoś mówi nieprawdę

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 07:07
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że słowa szefa izraelskiego MSZ Israela Kaca o genetycznym antysemityzmie Polaków są "bolesne dla ludzi, którzy lubią prawdę". W rozmowie z Polskim Radiem rabin podkreślił, że reakcja środowisk żydowskich na wypowiedź izraelskiego polityka była natychmiastowa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błażej Spychalski: szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela powinien przeprosić

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 08:55
- Nasze relacje z Izraelem są dobre, ale czasem pojawia się problem dotyczący przeszłości - mówił w "Sygnałach dnia" Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi polityków izraelskich o rzkomym antysemityzmie Polaków. 
rozwiń zwiń