Stanisław Tyszka: zakładam, że strajk będzie powoli wygasał

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 10:07
– Powinniśmy bardzo poważnie podyskutować o wprowadzeniu bonu oświatowego, który by wprowadził elementy konkurencyjności do polskiej oświaty – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
Audio
  • Stanisław Tyszka o strajku nauczycieli (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Stanisław Tyszka o strajku nauczycieli (Salon polityczny Trójki)

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych zapowiedziały, że nie wezmą udziału w piątkowym oświatowym okrągłym stole na Stadionie Narodowym, a strajk w oświacie będzie kontynuowany. 

– Zakładam, że strajk będzie powoli wygasał – powiedział Stanisław Tyszka. Jak dodał, "PiS zrobi swoją ustawkę PR-ową, czyli okrągły stół oświatowy, który powinien się odbyć oczywiście trzy lata temu, jak rozpoczynali rządy, a PO będzie nadal starała się wykorzystywać tę sytuację". – I tak ta ważna grupa zawodowa będzie przez partie rozgrywana, zamiast przejść do reform systemowych – prognozował wicemarszałek Sejmu. Wskazał, że PiS już tyle obiecało tak licznym grupom, że po prostu może nie mieć pieniędzy, aby spełnić żądania strajkujących. 

– Postulaty nauczycieli są słuszne, powinni zarabiać więcej, powinni być zawodem szanowanym, ale jednocześnie powinniśmy zlikwidować Kartę nauczyciela, która jest przeżytkiem – stwierdził gość Trójki. Jego zdaniem "powinniśmy bardzo poważnie podyskutować o wprowadzeniu bonu oświatowego, który by wprowadził elementy konkurencyjności do polskiej oświaty".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka poinformował też, że w niedzielnej konwencji Kukiz'15 będzie uczestniczył wicepremier Włoch, lider Ruchu Pięciu Gwiazd, Luigi Di Maio. Tłumaczył, że konwencja ruchu będzie okazją do spotkania zagranicznych sojuszników Kukiz'15 – czyli partii anty-systemowych – w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Udało nam się zawiązać bardzo ciekawy sojusz na poziomie europejskim, na niedzielną konwencję przyjeżdża jeden z najpotężniejszych polityków w Europie – mówił Stanisław Tyszka. Dodał, że w konwencji wezmą udział także partnerzy ugrupowania z Finlandii, Chorwacji i Grecji. 

Gość Trójki mówił też o projekcie ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz'15)

Data emisji: 24.04.2019
Godzina emisji: 8.14

fc/ml

Czytaj także

Elżbieta Kruk: Sławomir Broniarz szuka wyjścia z honorem ze strajku

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 09:36
- Myślę, że tutaj pan Broniarz musi trochę szukać powodu odstąpienia od strajku i wyjścia jakby w jego rozumieniu z honorem, bo przecież wiemy, że strajk wygasa, że coraz mniej placówek bierze w nim udział. To już jest około 20 proc. - mówiła na antenie radiowej Jedynki Elżbieta Kruk (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń