Marek Jurek: należy podnieść status zawodu nauczyciela i wyłączyć go ze strajku

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 08:49
– Nauczyciele, jako grupa zawodowa, powinni być, obok rodzin wielodzietnych i niepełnosprawnych, jednymi z pierwszych uwzględnionych w polityce społecznej – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Marek Jurek, europoseł Prawicy Rzeczypospolitej.
Audio
  • Marek Jurek: należy podnieść status zawodu nauczyciela (Salon polityczny Trójki)

Strata dla dzieci, dla szkół dotyczy nie tylko czasu nauki, ale również leży w kwestii wychowawczej. Przekonanie, że każda grupa społeczna może strajkować, że obowiązek to kategoria czysto subiektywna, będzie negatywnie oddziaływać na szkoły. Status zawodu nauczyciela jest w III RP inny niż w II RP. Grupa społeczna, która powinna tworzyć podstawowe kadry wolnego państwa, jest niestety zdegradowana społecznie. Sądzę, że należy podnieść status tego zawodu i wyłączyć go ze strajku - stwierdził Marek Jurek.

Gość radiowej Trójki przyznał, że "zawód nauczyciela powinien mieć wszystkie przywileje i ograniczenia wynikające z zawodu służby publicznej." – Nauczyciele, jako grupa zawodowa, powinni być, obok rodzin wielodzietnych i niepełnosprawnych, jednymi z pierwszych uwzględnionych w polityce społecznej. Nic dziwnego, że zgłosili oni te postulaty. Problemem jest metoda. Myślę, że na szczęście strajk zmęczył i nauczycieli, i społeczeństwo, że jego wznowienie nie byłoby skuteczne – dodał polityk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, kawaler Orderu Orła Białego prof. Karol Modzelewski zmarł w niedzielę 28 kwietnia w Warszawie w wieku 81 lat.

– Karol Modzelewski był sam w sobie pomnikiem, świadkiem, epigonem lewicy ideowej, która w wolnej Polsce nie znalazła miejsca. To postać podobna do Birkuta z "Człowieka z żelaza". Człowiek ciekawy, w innym miejscu ideowym niż ja, ale należy mu się szacunek. W "Solidarności" odegrał rolę wybitną. Należał do nielicznego grona ludzi, którzy pozostali na stanowisku lewicowym, pozostał wierny deklaracjom, które składał  – powiedział europoseł Prawicy Rzeczypospolitej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Marek Jurek (europoseł Prawicy Rzeczypospolitej)
Data emisji: 29.04.2019
Godzina emisji: 8.14

dn/PAP/ml