J. Sasin ws. M. Banasia: dla dobra Polski powinien podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:25
– W tym momencie dla dobra instytucji i dobra Polski Marian Banaś powinien podać się do dymisji, abyśmy nie mieli znów tego gorszącego spektaklu jak z Krzysztofem Kwiatkowskim, poprzednim szefem NIK – powiedział w radiowej Trójce Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów i przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Audio
  • Jacek Sasin ws. Mariana Banasia: dla dobra Polski powinien podać się do dymisji (Salon polityczny Trójki)

piątek CBA wskazało na podejrzenie popełnienia przez prezesa NIK Mariana Banasia takich przestępstw jak złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanie źródeł dochodu. Jak dodano, jest to drugie doniesienie, ponieważ wcześniej swoje złożył generalny inspektor informacji finansowej (GIIF).

skurkiewicz banaś 1200.jpg
Wiceszef MON: chcemy dymisji M. Banasia i honorowego rozwiązania sprawy

"Rzeczpospolita" zaznacza, że o konieczności dymisji Banasia wprost mówi premier Mateusz Morawiecki, dodając, że jest plan "B" na wypadek oporu.

– Podtrzymujemy wolę tego, aby problem wokół prezesa NIK zakończył się w sposób najbardziej oczekiwany, czyli poprzez dymisję Mariana Banasia. Apeluję, aby podjął on odpowiedzialną decyzję. Zdaję sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji prezes Banaś się znalazł. On nie zgadza się z zarzutami i chciałby, żeby one zostały wyjaśnione przez działania prokuratury – mówił Jacek Sasin.

– Wierzę i życzę szefowi NIK, aby oczyścił się  z zarzutów, ale w tym momencie dla dobra instytucji i dobra Polski powinien podać się do dymisji, abyśmy nie mieli znów tego gorszącego spektaklu jak z Krzysztofem Kwiatkowskim, poprzednim szefem NIK. Mając zarzuty prokuratorskie, trwał on na stanowisku ponad dwa lata – stwierdził polityk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość radiowej Trójki przyznał: "znam Mariana Banasia i wiem, że to człowiek, który zrobił bardzo wiele dla Polski. Jego sukces z mafiami VAT-owskimi jest niezaprzeczalny". – Opozycja ma dziką satysfakcję, że jest problem wokół NIK, na zasadzie im gorzej, tym lepiej, czyli jak się coś złego dzieje w państwie, to opozycja się cieszy. Służby nie miały prawnej możliwości zablokowania tej kandydatury w momencie jej wyboru przez parlament – mówił wiceprezes Rady Ministrów.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Jacek Sasin poruszył także temat Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz kandydatury Szymona Hołowni na prezydenta.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Jacek Sasin (wiceprezes Rady Ministrów i przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów)
Data emisji: 2.12.2019
Godzina emisji: 8.14

dn/kw

Czytaj także

Jacek Sasin ws. Mariana Banasia: to człowiek, który zaoszczędził w budżecie miliardy złotych

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 09:00
– Ufam obecnemu prezesowi Naczelnej Izby Kontroli, bo znam go z działalności, którą od czterech lat prowadził w rządzie jako szef służb skarbowych. To człowiek, który zaoszczędził w budżecie dziesiątki miliardów złotych. Gdyby był nieuczciwy, tych sukcesów na pewno by nie odniósł – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" wicepremier Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Sasin ws. M. Banasia: oczekujemy honorowej rezygnacji, powinien mieć nieposzlakowaną opinię

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 09:16
- Wobec wątpliwości, które pojawiły się wokół interesów prezesa NIK Mariana Banasia, oczekujemy od niego honorowej decyzji podania się do dymisji - powiedział w piątek w radiowej Jedynce wicepremier Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM o odwołaniu szefa NIK: zmiana Konstytucji wydaje się być najbardziej oczywista

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:30
- Stan prawny jest taki, że zgodnie z polską Konstytucją prezes Najwyższej Izby Kontroli w praktyce może przestać pełnić powierzoną funkcję tylko w wyniku własnej decyzji. Gdyby do niej nie doszło, to wydaje się, że będzie trudno znaleźć inną drogę prawną, poza zmianą ustawy zasadniczej - mówił w "Sygnałach dnia" Michał Dworczyk, szef KPRM.
rozwiń zwiń