Minister zdrowia: opłata cukrowa nie ma nic wspólnego z budżetem, pieniądze trafią do NFZ

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 08:30
– Z opłaty cukrowej wszystkie pieniądze trafiają do Narodowego Funduszu Zdrowia i są przeznaczane na zapobieganie skutkom chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, ale również na onkologię – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
Audio
  • Minister zdrowia Łukasz Szumowski o podatku cukrowym (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Minister zdrowia Łukasz Szumowski o podatku cukrowym (Salon polityczny Trójki)

14.02 Sejm przyjął poprawki PiS doprecyzowujące kwestię opłat za zaopatrywanie w "małpki" i wyłączające z opłaty cukrowej wyroby, w których na pierwszym miejscu w składzie znajduje się mleko lub jego przetwory. Do tej kwestii w radiowej Trójce odniósł się minister zdrowia.

sklep handel zakaz handlu free shut 1200.jpg
Eksperci: opłata cukrowa to dobry pomysł na prewencję zdrowotną

Łukasz Szumowski zaznaczył w rozmowie z Beatą Michniewicz, że 100 milionów złotych pozyskanych z opłaty cukrowej, w ramach profilaktyki zdrowotnej, trafi również na wspieranie sportu. – Ze wszystkich tych pieniędzy (podatku cukrowego – red.) Narodowy Fundusz Zdrowia będzie musiał zdać raport, na co je przeznaczył – podkreślił minister zdrowia.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Prowadząca audycje dopytywała, czy zatem zarzuty opozycji, która twierdzi, że te pieniądze mają służyć łataniu dziury budżetowej, są nieprawdzie.

– To z budżetem w ogóle nie ma nic wspólnego – zapewnił. Minister przypomniał, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest związany z budżetem państwa. – W związku z tym ktoś nie do końca wie, jak działa system ochrony zdrowia albo mówi rzeczy, których nie sprawdził – ocenił.

PAP Sejm obrady 1200.jpg
Opłaty od tzw. małpek i napojów słodzonych. Jest decyzja Sejmu

"To nie są pieniądze ze składek"

Beata Michniewicz stwierdziła w rozmowie ze swoim gościem, że nieprawdą jest, iż dzięki działaniom PiS zwiększyły się nakłady na zdrowie. – One pochodzą ze składek do NFZ - zauważyła.

Łukasz Szumowski ripostował mówiąc, że nigdy wcześniej nie było dotacji do NFZ. – Przypominam, że dostaliśmy 2,7 mld złotych. Po drugie została przeprowadzona ustawa, która mówi o dodatkowych opłatach – cukrowej i od "małpek" – argumentował. 

Minister zaznaczył ponadto, że pierwszy raz od czasów prof. Zbigniewa Religi, ministra zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, pojawiły się jakiekolwiek wpływy do budżetu NFZ. – Po podsumowaniu tych wpływów wychodzi prawie 6 mld złotych – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)
Data emisji: 20.02.2020
Godzina emisji: 8.14

pkur/ml

Czytaj także

Minister zdrowia: Krajowa Sieć Onkologiczna w tym roku w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 10:45
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w tym roku Krajowa Sieć Onkologiczna powinna objąć całą Polskę. - Pilotaż pokazał, że dostosowanie całego systemu opieki onkologicznej w województwie to nie jest prosty ruch, ale efekty są dla pacjentów naprawdę bardzo dobre – powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrożenie koronawirusem. Minister zdrowia: z Wuhanu wrócą kolejni Polacy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 10:25
Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że w ciągu najbliższych dni będzie zorganizowany powrót dwóch kolejnych Polaków z chińskiego Wuhanu. - Natomiast grupa Polaków, którzy z Wuhanu wrócili 2 lutego, dziś opuści szpital we Wrocławiu - poinformował Szumowski. Dodał, że w Polsce nadal nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa.
rozwiń zwiń