Szef KPRM: trwają rozmowy na temat zmian w ustawie o wyborach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 08:45
– Chodzi o to, by nie dopuścić do chaosu prawnego w państwie i doprowadzić do tego, by wybory zostały przeprowadzone w terminie przewidzianym przez konstytucję, zgodnie z przepisami i wszelkimi standardami – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Audio
  • Michał Dworczyk: jeśli tylko będzie to możliwe, uchwała PKW zostanie opublikowana (Salon polityczny Trójki)
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: PR

Gość radiowej Trójki odniósł się do braku publikacji uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach 10 maja.

– Premier nie publikuje, zleca publikację w Dzienniku Ustaw i uchwała PKW o wyborach 10 maja we właściwym momencie zostanie opublikowana. Zgodnie z obowiązującymi przepisami taki akt powinien zostać opublikowany niezwłocznie, a w tego rodzaju sytuacji nie wolno uciekać od kontekstu – wyjaśnił minister.

sasin 1200 pap.jpg
"Mam nadzieję, że odbędą się 28 czerwca". Jacek Sasin o terminie wyborów prezydenckich

– Niezbędne są jeszcze inne czynności i analizy, które w tej chwili mają miejsce i tylko jeśli będzie to możliwe, uchwała PKW zostanie opublikowana – podkreślił Michał Dworczyk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Kalendarz wyborczy w gestii marszałek Sejmu

Szefa KPRM pytano także, czy prawdą jest to, że nowi kandydaci w wyborach prezydenckich – którzy zostaną zgłoszeni po 10 maja – mają mieć pięć dni na zbiórkę podpisów niezbędnych do startu w wyborach, Michał Dworczyk powiedział, że nic o tym nie wie. Zaznaczył, że kalendarz wyborczy będzie ogłaszała marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wskazanie terminu wyborów i inne kwestie, będą jej decyzją.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "Trzaskowski skłamał". TVP reaguje na słowa prezydenta Warszawy i żąda przeprosin

Gość Trójki proszony został także, by odniósł się do zgłaszanych przez polityków opozycji postulatów, by kandydaci mieli zapisane w ustawie 10 do 14 dni na zebranie podpisów.

Budująca zgoda

Szef KPRM przyznał, że trwają rozmowy na temat ew. zmian w ustawie o wyborach. – Jesteśmy otwarci na dialog. Co do szczegółów tych rozmów, nie mam niestety wiedzy - dodał.

– To, że różne strony uznają 28 czerwca za dobry termin, jest budujące. To ostatni termin, w którym mogą odbyć się wybory tak, by zachowana została ciągłość sprawowania urzędu prezydenta – podkreślił Michał Dworczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 8.12

pg/ml

Czytaj także

"Mam nadzieję, że odbędą się 28 czerwca". Jacek Sasin o terminie wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 21:40
- Data 28 czerwca jest tak ważna, ponieważ 6 sierpnia kończy się pierwsza kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. Chcemy uniknąć sytuacji, w której do tego czasu nie byłby wybrany prezydent i Polska byłaby pozbawiona głowy państwa - powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: mamy szansę przejść przez kryzys w najmniej bolesny sposób ze wszystkich krajów UE

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 07:29
- Analizy przygotowywane przez duże międzynarodowe banki i inne instytucje pokazują, że Polska ma szansę, jeżeli tak będzie wyglądała sytuacja, jak w tej chwili, przejść przez kryzys w najmniej bolesny sposób ze wszystkich krajów UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: liczne firmy nie otrzymały wsparcia przez opieszałość Trzaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 08:37
- W Warszawie liczne firmy nie otrzymały wsparcia przez opieszałość prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego – podkreślił w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że w wielu samorządach nie ma problemu z realizacją zadań wynikających z tarczy antykryzysowej.
rozwiń zwiń