"Jasno rysujemy naszą granicę". Fogiel o negocjacjach ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:28
– Oprócz tego, że nie będzie zgody na rozporządzenie, które wprowadza tę arbitralność odnośnie praworządności, to my jesteśmy na porozumienie otwarci i liczymy, że ono będzie zawarte – powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PR

Fogiel zaznaczył, że ma nadzieję na "rozsądek i racjonalne podejście u wszystkich naszych partnerów". Dodał, że w negocjacjach "jasno rysujemy naszą granicę", nie godząc się na mechanizm uzależnienia funduszy unijnych od praworządności.

MSZ_Rau.jpg
"Chodzi o sprawy dużo ważniejsze niż środki finansowe". Szef MSZ o mechanizmie praworządności

– Narzędzie weta jest przewidziane, zaszyte w traktatach. Nie my pierwsi i nie my ostatni zapowiadamy jego użycie - podkreślił gość Polskiego Radia. – W przypadku użycia weta wystarczy tylko jedno państwo i mechanizm będzie zablokowany – dodał.

Posłuchaj
14:09 2020_12_01 08_44_57_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Radosław Fogiel: zależy nam, żeby nasi partnerzy rozumieli nasze zastrzeżenia (Salon Polityczny Trójki)
 

Pytany o wsparcie decyzji Polski ze strony innych państw członkowskich UE, stwierdził, że "nie jest to wsparcie, które jest niezbędne" , ale uznał je za "cenne i mile widziane". – Zależy nam, żeby nasi partnerzy rozumieli nasze zastrzeżenia i jak widać, to się udaje – podkreślił Fogiel. Zaznaczył przy tym, że w tej kwestii "jest mowa o Portugalii, wcześniej premier Słowenii w tej sprawie się zwracał".

Jego zdaniem "sytuacją podbramkową byłoby upieranie się przy wprowadzeniu tego nielegalnego, niezgodnego z traktatami rozwiązania".

Czytaj także:

Gość audycji był również pytany o zgodę w tym temacie wewnątrz koalicji rządzącej. – Różnic nie ma w ramach Zjednoczonej Prawicy – podkreślił. – Dobrze, żeby nasi koalicjanci byli na bieżąco z sytuacją, tym, jak się toczą negocjacje i w tym kontekście będzie poruszana kwestia budżetowa - powiedział w odniesieniu do spotkania Rady Koalicji.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
ProwadziBeata Michniewicz
Gość: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)
Data emisji: 01.12.2020
Godzina emisji: 8.45

itom/kr

Czytaj także

Utajniono niewygodną opinię prawną ws. łączenia funduszy z praworządnością?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 07:11
W ocenie europosła Jacka Saryusz-Wolskiego doszło do oszustwa i manipulacji w związku z rzekomym utajnieniem opinii Służb Prawnych Rady Unii Europejskiej z 22 października na temat łączenia wypłat unijnych środków ze stanem praworządności. Opinia miała stanowić o bezprawności i sprzeczności mechanizmu z traktatami UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Traktaty wskazują, że to my mamy rację". Jan Dziedziczak o praworządności i budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:00
- Traktaty łączą kraje Unii Europejskiej i sprawiają, że jesteśmy prawdziwą wspólnotą. Dlatego Polska i Węgry będą ich bronić oraz przypominać o tym Europie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Dziedziczak z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń