Terlecki: marszałek Senatu powinien zrzec się immunitetu i odeprzeć zarzuty, jeśli są niesłuszne

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 09:30
– Zarzuty wobec marszałka Senatu pojawiają się od dawna i nie zostały nigdy w sposób przekonujący odparte – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.
Ryszard Terlecki.
Ryszard Terlecki.Foto: PR

Szczecińska Prokuratura Regionalna wystąpiła do Senatu o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Wniosek dotyczy "podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem Specjalistycznego Szpitala w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej". Z dokumentu wynika, że Tomasz Grodzki miał przyjąć od pacjentów lub członków ich rodzin łapówki od 1500 do 7000 złotych w zamian za osobiste przeprowadzenie zabiegów operacyjnych, przyśpieszenie tych zabiegów lub zapewnienie dobrej opieki lekarskiej. Pełnomocnik marszałka Senatu Jacek Dubois oświadczył, że zarzuty mają charakter polityczny.


Posłuchaj
14:07 [ PR3]PR3 (mp3) 23 marzec 2021 08_44_59_for_media.mp3 Ryszard Terlecki: zarzuty wobec marszałka Senatu pojawiają się od dawna i nie zostały nigdy w sposób przekonujący odparte (Salon polityczny Trójki)

 

 Taka sytuacja wymaga specjalnej postawy. Wydaje mi się, że marszałek powinien sam zrzec się immunitetu, żeby stanąć przed zarzutami, które się pojawiły w prokuraturze i jeżeli one są niesłuszne, to je odeprzeć  powiedział Ryszard Terlecki.

Paweł Badzio 1200.jpg
"Senat będzie sędzią i stroną". Paweł Badzio o sprawie marszałka Grodzkiego

Jak wskazał, według zapowiedzi klub PO będzie głosować przeciwko uchyleniu immunitetu, co pewnie oznacza, że marszałek nie zamierza sam zrzec się immunitetu.

Gość Trójki ocenił, że jest to sytuacja niepokojąca i niedobra. Podkreślił, że zarzuty wobec Tomasza Grodzkiego pojawiały się już dawno  właściwie od początku sprawowania przez niego funkcji marszałka Senatu  i nie zostały nigdy w sposób przekonujący odparte. 

Komentując stanowisko opozycji, że zarzuty dla marszałka to "atak prokuratury Ziobry" i "odwrócenie uwagi od problemów Daniela Obajtka" Terlecki stwierdził, że taki jest "scenariusz opozycji".

tomasz grodzki free tt 1200  .jpg
"To sytuacja bez precedensu". Politycy o wniosku prokuratury ws. Tomasza Grodzkiego

 Kiedy pojawia się zarzut wobec któregoś z ich polityków, to natychmiast linia obrony jest podobna: to jest zarzut polityczny, to jest próba odwrócenia uwagi  powiedział Terlecki.  To jest, można powiedzieć, kpina z wymiaru sprawiedliwości, tak nie powinni postępować politycy  dodał. 

 Mam nadzieję, że w Senacie zwycięży jednak rozsądek i uczciwość i ten wniosek zostanie przegłosowany  podsumował Ryszard Terlecki.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Ryszard Terlecki (wicemarszałek Sejmu, poseł PiS)
Data emisji: 23.03.2020
Godzina emisji: 8.45

fc/mk

Czytaj także

Grodzki straci immunitet? Sakiewicz: musiałby się zgodzić, by mu go odebrano

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 11:30
- Jeżeli senatorowie opozycji będą chcieli głosować przeciwko pokrzywdzonym przez Tomasza Grodzkiego, to trzeba im powiedzieć, iż będą oni głosować przeciwko swoim wyborcom - mówił w Polskim Radiu 24 red. naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Anusz: marszałek Senatu musi być poza wszelkimi podejrzeniami

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:15
- Nie wyobrażam sobie, żeby marszałek Senatu Tomasz Grodzki sam nie wystąpił o uchylenie swojego immunitetu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Piłsudskiego. Z wnioskiem o jego uchylenie wystąpiła prokuratura. 
rozwiń zwiń