Wiceszef MSZ o Rosji: mamy do czynienia z państwem chuligańskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 09:07
– Bez trwałego dostępu do wraku i czarnych skrzynek będzie trudno o wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych i przypomniał polskie działania na arenie międzynarodowej w tej sprawie.

Telewizja Polska wyemitowała w niedzielę o 21:15 film Ewy Stankiewicz pt. "Stan Zagrożenia". Dokument ujawnia nieznane dotąd kulisy tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. To efekt 10 lat śledztwa dziennikarskiego dotyczącego śmierci prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego na terenie Federacji Rosyjskiej.

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Uśmiechnięta Kopacz w prosektorium. Wielkie emocje w sieci po premierze filmu o katastrofie smoleńskiej

Film wywołał w sieci ogromne emocje. Uwagę widzów przykuły pokazane zdjęcia ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz, która udała się do Smoleńska, by brać udział w identyfikacji i przygotowaniu do transportu ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Na zdjęciach widzimy uśmiechniętą minister popijającą z filiżanki i pozującą z rosyjskimi medykami i pracownikami prosektorium.


Posłuchaj
13:23 _PR3_AAC 2021_04_19-08-45-00_for_media.mp3 Marcin Przydacz o filmie "Stan zagrożenia" mówiącym o wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej oraz relacjach z Rosją (Salon polityczny Trójki)

 

Czytaj także:

Liczyły się pierwsze decyzje

– Widziałem te smutne zdjęcia, gdy patrzymy z dzisiejszej perspektywy, pokazujące co tak naprawdę działo się wtedy, gdy wszyscy Polacy przezywaliśmy tę tragedię. (...) Okazuje się, że wówczas w Moskwie miały miejsce sceny, które należy ocenić bardzo negatywnie – powiedział Marcin Przydacz, komentując fragmenty filmu.

Proszony o podsumowanie obu wyemitowanych przez TVP materiałów ukazujących próby wyjaśnienia katastrofy w Smoleńsku podkreślił, że polskie władze powinny działać na podstawie twardych ustaleń. – To zadanie dla polskiej prokuratury, żeby zweryfikować wszystkie tezy i hipotezy, żebyśmy mogli się zbliżyć do prawdy – dodał.

Przypomniał, że pełne wyjaśnienie sprawy może nie być możliwe poprzez błędne decyzje Donalda Tuska i jego rządu, które doprowadziły do pozostawienie śledztwa stronie rosyjskiej.

Chuligańskie państwo

pap Ukraina Donbas 1200.jpg
Wicemarszałek Sejmu odwiedzi Donbas. "Wyraz solidarności z Ukrainą"

– Strona polska stara się również zaangażować w wyjaśnienie katastrofy w Smoleńsku środowiska i organizacje międzynarodowe - zwrócić uwagę wiceszef resortu dyplomacji. Przypomniał o rezolucji Rady Europy, które wzywało Rosję do zwrotu wraku samolotu Polsce. – Bez trwałego dostępu do wraku i czarnych skrzynek będzie trudno o wyjaśnienia – powiedział Przydacz.

Gość audycji podkreślił, że "z Rosją jako partnerem jest bardzo trudno rozmawiać". – Ich agresywne działania, również na kierunku wschodnim, powinny nas utwierdzać, że mamy do czynienia z państwem - nie boję się użyć takiego słowa – chuligańskim, z którym nie sposób jest prowadzić rzetelny dialog – powiedział polityk.


***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Przydacz (MSZ)
Data emisji: 19.04.2021
Godzina emisji: 8.45

st/kr

Czytaj także

"Polacy powinni poznać ten materiał". Sellin o filmie podsumowującym prace podkomisji smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 09:27
– Im więcej jawności i transparentności w pokazywaniu tych prac i ich rezultatów, tym lepiej – podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, odnosząc się do planowanej emisji filmowego sprawozdania podkomisji ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dramatyczna sobota", "Trudno było w to uwierzyć". Politycy wspominają katastrofę smoleńską

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 10:00
Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego). Politycy wspominali 10 kwietnia 2010 roku – dzień katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film o katastrofie smoleńskiej. "Do zdjęcia Tuska i Putina teraz dołącza zdjęcie Ewy Kopacz"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 07:53
- Do zdjęcia Donalda Tuska z Władimirem Putinem dołączyły wczoraj zdjęcia Ewy Kopacz z kubkiem kawy w prosektorium. Jest to wstrząsające. To jeden z obrazów, które nasuwają się po filmie pani Stankiewicz - powiedziała na temat filmu o katastrofie smoleńskiej i zaprezentowanych w nim materiałów Joanna Borowiak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń