Piotr Müller: politycy PO są gotowi podłożyć bombę pod budżet europejski

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 09:15
– Platforma Obywatelska w imię partyjnych wojenek jest w stanie zablokować budżet europejski dla Polski (770 mld zł) – i jednocześnie dla wszystkich krajów UE. Politycy PO są gotowi podłożyć bombę pod budżet europejski – i to tylko z powodu swoich partyjnych interesów – mówił w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
1200_Żukowska_Forum.png
"Są niespójni w działaniu. My robimy politykę, a nie PR". Lewica krytykuje KO

W Sejmie odbyło się spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO.

Czytaj także:

Piotr Müller, który był gościem radiowej Trójki, podkreślił, że "politycy PO tak często zmieniają zdanie, że sami już nie wiedzą, jakie wartości reprezentują". – Jeszcze w grudniu Borys Budka apelował o przyjęcie budżetu unijnego. Gdy premier Mateusz Morawiecki wynegocjował najwyższe w historii naszego członkostwa w UE środki to... Borys Budka zmienił zdanie – zaznaczył Müller.

Posłuchaj
13:48 2021_04_28 08_44_59_PR3_Salon_polotyczny_Trojki_for_media.mp3 Piotr Müller: PO w imię partyjnych wojenek jest w stanie zablokować budżet europejski (Salon polityczny Trójki)

– Jeżeli parlament odmówi przyjęcia ustawy, to nie będzie żadnej podstawy prawnej, aby Unia Europejska wprowadziła swoją politykę finansową. Nie będzie wtedy ani budżetu unijnego, ani Krajowego Planu Odbudowy – tłumaczył rzecznik rządu.

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Czy Polska powinna respektować decyzję TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej SN? Dziś decyzja TK

"To konstytucja reguluje zakres wymiaru sprawiedliwości"

Podczas rozmowy poruszono również temat decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

– To konstytucja reguluje zakres wymiaru sprawiedliwości. Rozumienie, które przyjął Trybunał Sprawiedliwości UE, wykracza poza uregulowania traktatów unijnych  TSUE wykroczył więc poza umowę międzynarodową – zaznaczył Müller.

Gość radiowej Trójki przypomniał, że "to konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej".  To wynika wprost z jej przypisów. Inne kraje UE też mają takie orzecznictwo. Trybunały w Czechach, Niemczech jasno stwierdzały, że prawo konstytucyjne jest ponad prawo UE – dodał.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 08.45

PR3/PAP
pb

Czytaj także

Dariusz Wieczorek z Lewicy: wszystkie siły polityczne powinny porozumieć się ws. Krajowego Planu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 18:10
- Nikomu żadnych afrontów nie robimy, jesteśmy pozytywnie nastawieni do wszystkich, jesteśmy też na opozycji tymi, którzy chcą współpracować. Granie wewnętrzną polityką jest niegodne klasy politycznej - powiedział Dariusz Wieczorek z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Bartosz Rydliński: Lewica idzie w kierunku realizacji polskiej racji stanu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 21:05
- Wszystko wskazuje na to, że posłowie Lewicy podjęli słuszną decyzję, która idzie w kierunku realizacji polskiej racji stanu, wychodząc ze starego powiedzenia, że nie ma silnej Polski bez silnej Europy - powiedział dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie ws. Funduszu Odbudowy. Buda: propozycje Lewicy będą uwzględnione

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 23:19
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapewnił, że rząd uwzględni uwagi Lewicy do Krajowego Planu Odbudowy. Dziś posłowie tego środowiska spotkali się w tej sprawie z premierem, a ten wstępnie miał zgodzić się na ich postulaty - m.in. budowy mieszkań na wynajem, przeznaczenie środków na zagrożone branże gospodarki, a także powołanie komitetu monitorującego sposób wydawania środków.
rozwiń zwiń